Koszty budowy na świecie: miasta w czołówce
Genewa
1
0%
50%
100%
150%
200%
250%
Koszty budowy porównane z miastem wyjściowym (Amsterdam)
Genewa powróciła na pierwsze miejsce w tegorocznych rankingach ICC 2023, zamieniając się lokatą z poprzednim zdobywcą pierwszego miejsca — Londynem. Według najnowszego indeksu Credit Suisse zarówno nowe zamówienia, jak i portfel zamówień w Szwajcarii są na bardzo wysokim poziomie. Segment budowlany w sektorze publicznym ma zostać pobudzony przez niedawne przyznanie pozwolenia na budowę dla wartej 837 mln CHF modernizacji europejskiej siedziby ONZ w Genewie. W 2023 r. dodatnią dynamikę prawdopodobnie odnotuje budowa centrów przemysłowych i logistycznych oraz centrów danych.
Genewa
Awans z miejsca 2 w ubiegłym roku
Londyn
2
Londyn to najważniejsze miasto pod względem budowlanym w Wielkiej Brytanii. W 2022 r. rynek pozostał odporny na niekorzystne czynniki ekonomiczne. Infrastruktura nadal napędza wzrost, dzięki pracom nad tunelem Thames Tideway i różnymi projektami kolei dużych prędkości w sieci High Speed 2. Wydany niedawno przez władze Londynu (ang. Greater London Authority) nakaz dotyczący uwzględnienia drugiej ewakuacyjnej klatki schodowej, w każdym budynku o wysokości powyżej 30 m, może potencjalnie spowodować opóźnienia w ofercie deweloperskiej w sektorze mieszkaniowym w pierwszej połowie roku.
Spadek z miejsca 1 w ubiegłym roku
Londyn
Nowy Jork
3
San Francisco
4
Monachium
5
Podobnie jak w przypadku wielu miast na świecie, na rozwój w Nowym Jorku wpłynęły rosnące koszty i wskaźniki inflacji, niedobory siły roboczej oraz ograniczenia w łańcuchu dostaw. Nowy Jork zajmuje w tegorocznym rankingu trzecie miejsce, do czego przyczynił się mocny dolar. Dzięki bezprecedensowej skali wsparcia federalnego na inwestycje infrastrukturalne i klimatyczne agencje takie jak Metropolitan Transportation Authority i Amtrak mają do zrealizowania projekty remontowo-budowlane o wartości miliardów dolarów. Długo wstrzymywane, ale przełomowe projekty, takie jak tunel kolejowy na rzece Hudson w ramach programu Gateway, mają teraz wsparcie polityczne oraz obietnicę sfinansowania ze strony administracji prezydenta Bidena, dzięki czemu ich realizacja będzie możliwa.
Awans z miejsca 1 w ubiegłym roku
Nowy Jork
Za sprawą silnego dolara San Francisco wspięło się w tegorocznym rankingu ICC o dwa miejsca na lokatę czwartą. Dominacja sektora mieszkaniowego na rynku budowlanym będzie się w 2023 roku utrzymywać, ponieważ miasto chce zmienić przeznaczenie dużych obszarów w zachodniej części miasta, aby umożliwić budowę 82 tys. domów. Planowanych jest kilka dużych inwestycji mieszanych, takich jak projekt Stonestown o wartości 2 mld USD, w którym znajdzie się 13 budynków mieszkalnych. Ruszyć mogą wreszcie niektóre kluczowe projekty infrastrukturalne, wspierane funduszami na mocy podpisanej przez prezydenta Bidena ustawy infrastrukturalnej. W grę może wchodzić modernizacja mostu Golden Gate oraz przedłużenie linii kolejowej SMART do miast Healdsburg i Cloverdale.
Awans z miejsca 2 w ubiegłym roku
San Francisco
Po wejściu do czołówki rankingu ICC w 2022 r. Monachium awansowało w tym roku o kolejne trzy miejsca na pozycję piątą. Koszty budowy w Niemczech w III kwartale 2022 roku wzrosły o 9,6% w porównaniu z 2021 r., podczas gdy inflacja cen przetargowych w 2022 roku wyniosła w Monachium około 16%, ale przewiduje się, że w roku 2023 roku spadnie do około 3%. W ubiegłym roku rozpoczęto budowę ekologicznej dzielnicy mieszkaniowej Hochmuttinger Strasse o powierzchni 8,4 ha, która ma zostać otwarta pod koniec 2025 roku. Trwają również prace nad 10-kilometrową główną trasą kolejową w mieście, łączącą stacje Laim i Leuchtenbergring. Ta druga główna linia szybkiej kolei miejskiej S-Bahn jest obecnie największym projektem budowlanym w Monachium, a po otwarciu linii w 2028 r. będzie miała 7-kilometrowy tunel.
Awans z miejsca 2 w ubiegłym roku
Monachium
W rankingu ICC 2023 Zurych zajmuje 6. miejsce, co oznacza awans o jedną pozycję w stosunku do roku poprzedniego. W 2022 roku szwajcarski przemysł budowlany doświadczył gwałtownego wzrostu cen energii, wysokiej inflacji i stóp procentowych oraz niedoborów siły roboczej. W 2023 roku inwestycje transportowe, wraz z postępami prac nad zastępczym budynkiem dokowania na lotnisku w Zurychu oraz dodatkowym tunelem dla północnej obwodnicy miasta, powinny pobudzić ten sektor. W północno-wschodniej części miasta stanąć ma 100-metrowa wieża Rocket & Tigerli, która w momencie oddania do użytku (w 2026 r.) będzie najwyższym na świecie budynkiem mieszkalnym o drewnianej konstrukcji nośnej.
Awans z miejsca 1 w ubiegłym roku
Zurych
W tegorocznych rankingach ICC Kopenhaga spadła o dwa miejsca na pozycję siódmą, po części z powodu spadku wartości korony w stosunku do dolara. W 2022 r. inflacja cen przetargowych sięgnęła 12%, ale w 2023 r. ma gwałtownie spaść. W tym roku Dania stała się pierwszym krajem, który wprowadził limity emisji dwutlenku węgla do przepisów budowlanych, przewidujące wartość progową na poziomie 12 kg CO2 ekw./m2/rok. Przepisy mają dotyczyć nowych budynków o powierzchni powyżej 1000 m2. Kluczowe projekty obejmują wart 346 mln euro tunel Nordhavn o łącznej długości 2,1 km, z czego jedna trzecia będzie przebiegać pod portem.
Spadek z miejsca 2 w ubiegłym roku
Kopenhaga
Hongkong awansował o jedno miejsce na 8. pozycję w rankingu ICC 2023, głównie ze względu na umocnienie się dolara amerykańskiego, z którym dolar hongkoński jest powiązany. W związku z ogromnymi środkami zatwierdzonymi na sfinansowanie prac remontowo-budowlanych w ciągu ostatnich dwóch lat branża może oczekiwać, że sektor robót publicznych w nadchodzących latach pozostanie prężny. Realizacja prac infrastrukturalnych związanych z gruntami, mieszkalnictwem i transportem w obrębie Metropolii Północnej również stworzy istotne możliwości dla sektora. Jednak realizacja inwestycji będzie nadal ograniczana przez spadającą liczbę pracowników budowlanych.
Awans z miejsca 1 w ubiegłym roku
Hongkong
Wysoka inflacja w 2022 r. nie zdusiła rynku budowlanego w Bostonie, który jest postrzegany jako dynamiczny pomimo bardzo wysokich cen budowy. Miasto weszło w tym roku do pierwszej dziesiątki rankingu ICC, awansując z pozycji 13. na 9. W 2022 r. Boston odnotował inflację cen przetargowych na poziomie około 7%, a w 2023 r. prognozuje się jej (lekki) spadek do 5%. W nadchodzącym roku prawdopodobnie zmniejszy się liczba nowych inwestycji biurowych, ale zjawisko to zostanie zrekompensowane przez utrzymujący się popyt na mieszkania. Boston jest kluczowym miastem w amerykańskim sektorze life-science, a firmy biotechnologiczne szukają możliwości szybkiego zwiększenia mocy produkcyjnych, aby wykorzystać popyt na większą liczbę szczepionek.
Awans z miejsca 4 w ubiegłym roku
Boston
W tegorocznym rankingu ICC Filadelfia awansowała o pięć miejsc na pozycję dziesiątą, przy czym awans ten wynika częściowo z silnego kursu dolara. W 2022 r. inflacja cen przetargowych sięgnęła 5%, a według obecnych prognoz w tym roku powinna wynieść około 4%. Region metropolitalny Filadelfii nadal odznacza się sporą dynamiką, do której przyczynia się duża aktywność w sektorze opieki zdrowotnej, nauki i technologii oraz szkolnictwa wyższego. Realizowane inwestycje mieszkaniowe to m.in. budynek mieszczący 1100 mieszkań przy 1001 South Broad Street czy inwestycja na 1200 lokali przy Market Street w Zachodniej Filadelfii. Realizowanych jest również wiele projektów związanych z tanim mieszkalnictwem w ramach programu „Turn the Key”, który ma na celu budowę 1000 lokali na wolnych działkach należących do miasta.
Awans z miejsca 5 w ubiegłym roku
Filadelfia
Zurych
6
Kopenhaga
7
Boston
9
Hongkong
8
Filadelfia
10
W rankingu ICC 2023 Amsterdam spadł na 62. pozycję z miejsca 51. w 2022 roku. Przy inflacji na poziomie zaledwie 1,6%, w porównaniu z poprzednim rokiem, miasto było jedną z kilku lokalizacji, które w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy odnotowały wartość poniżej 5%. Dostępność cenowa, jako czynnik mający obecnie zasadnicze znaczenie, znajduje się pod dużą presją, a wiele inwestycji zostaje wstrzymanych lub ich zakres jest ograniczany.
Spadek z miejsca 11 w ubiegłym roku
Amsterdam
Amsterdam
62
We have identified five key prompts to help clients interrogate their current approach to asset management. These prompts will help clients to identify whether they are considering and acting on all relevant issues that affect long-term returns and asset value.
Ochrona wartości nieruchomości – pięcioetapowy plan działania na rzecz inwestowania w długoterminowość portfeli nieruchomości
1
Planuj z wyprzedzeniem w zakresie regulacji i zarządzania
2
Zidentyfikuj i określ ilościowo pełen zakres zagrożeń
3
Monitoruj zmiany w popycie użytkowników i dostosowuj się do nich
4
Określ możliwości w zakresie repozycjonowania
5
Stwórz i zmierz przypadek korzyści
Prześledź lokalny harmonogram zmian w przepisach dotyczących projektowania budynków, rynków finansowych i standardów sprawozdawczości, w tym znanych zmian i prawdopodobnych kierunków rozwoju.
Zidentyfikuj zmiany, które będą miały istotny wpływ na leasing, refinansowanie lub wycenę aktywów, np. nowe normy w zakresie intensywności emisji dwutlenku węgla dla portfeli kredytowych.
Uwzględnij działania łagodzące w długoterminowym planie zarządzania aktywami w zakresie odnawiania/reinwestowania/zbycia.
•
•
•
Przeanalizuj szeroki zakres rodzajów ryzyka i okresów jego występowania, np. ryzyko dotyczące zmiany klimatu, zdrowia i dobrostanu czy ryzyko biznesowe. Weź pod uwagę horyzont czasowy do roku 2050 i później oraz długoterminowe implikacje dla wartości aktywów.
Oceń duże ryzyko, nawet jeśli jest ono odległe w czasie. Wykorzystaj zasadę 80:20, aby skoncentrować wysiłki. Określ, jakie działania łagodzące można podjąć już teraz przy niewielkich kosztach ich realizacji.
Zastanów się, jakie działania można podjąć w ramach planowanych programów inwestycyjnych w celu zwiększenia odporności na ryzyko, np. środków na rzecz racjonalizacji zużycia energii w celu zmniejszenia nadmiernych kosztów eksploatacji.
•
•
•
Przewiduj i śledź trendy rynkowe. Postaraj się zrozumieć, jak zmieniają się oczekiwania najemców i użytkowników. Buduj bliższe relacje z najemcami, korzystając z elastycznych modeli leasingu i możliwości współpracy.
Wykorzystuj technologie cyfrowe, aby nawiązać bliższy kontakt z najemcami i inwestorami — od modelowania informacji o budynku (BIM) i cyfrowych odpowiedników, po aplikacje i środowiska wirtualne. Korzystaj z adaptowalnych rozwiązań cyfrowych do zwiększania atrakcyjności, elastyczności i wartości swoich aktywów.
Poznaj sposoby użytkowania budynków. Rozwijaj potencjał budynków w zakresie ich inteligentnych funkcji, w tym analizy predykcyjne, aby śledzić i przewidywać wydajność budynków oraz zachowania użytkowników w czasie rzeczywistym.
•
•
•
Zmaksymalizuj wartość wynikającą z lokalizacji i umiejscowienia budynku. Jak ten obszar będzie się rozwijać w przyszłości? Czy zmiana sposobu użytkowania pomogłaby w zwiększeniu wartości? Czy potencjał związany z umiejscowieniem budynku można wzmocnić przez zastosowanie
nowego podejścia?
Wykorzystaj mocne strony bieżących zasobów – określ możliwości w zakresie ponownego wykorzystania i poszerzenia istniejącej struktury. Zmaksymalizuj jej ponowne wykorzystanie, aby zminimalizować ślad węglowy.
Użyj modelowania cyfrowego, aby poznać możliwości działania w trakcie całego cyklu życia zasobów. Przeprowadź modelowanie konsekwencji nowych propozycji pod kątem przyszłych możliwości dostosowania się
do zmian.
•
•
•
Opracuj tablicę wskaźników wydajności aktywów, która wspiera biznesowe uzasadnienie inwestycji. Połącz benchmarki specyfikacji i kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) podczas użycia.
Zmierz szerszą wartość społeczną i środowiskową składnika aktywów w jego obecnych i przyszłych zastosowaniach. Dostosuj się do celów partnerów, w tym użytkowników i fundatorów.
Doceń wartość długoterminowości poprzez podkreślenie poprawy odporności aktywów.
•
•
•
Planuj z wyprzedzeniem w zakresie
regulacji i zarządzania
Zidentyfikuj i określ ilościowo pełen
zakres zagrożeń
Monitoruj zmiany w popycie użytkowników i dostosowuj się do nich
Określ możliwości w zakresie repozycjonowania
Stwórz i zmierz przypadek korzyści
Geneva returned to first place in this year’s 2023 ICC rankings, swapping with the previous top-spot holder London. Both new orders and order backlog in Switzerland are at very high levels according to the latest index from Credit Suisse. The public sector building segment is set to be boosted by the recent award of the construction permit for the CHF 837m upgrade of the UN’s European headquarters in Geneva. Construction of industrial and logistics hubs and data centers are likely to see positive momentum in 2023.
Up from 2 last year
Genewa
Londyn
Zobacz miasta, które znalazły się w tegorocznej czołówce, aby sprawdzić, co wpłynęło na ich miejsce w rankingu. Aby sprawdzić, gdzie znajduje się Twoje miasto, pobierz pełny raport.
5
Build and measure a benefits case
4
Identify repositioning opportunities
3
Track and adapt to changes in user demand
2
Identify and quantify the full range of risks
5
Build and measure a benefits case
4
Identify repositioning opportunities
3
Track and adapt to changes in user demand
2
Identify and quantify the full range of risks
1
Plan ahead for regulation and governance
Map the local timeline for developments in building design regulation, financial markets and reporting standards, including known changes and likely direction of travel.
Identify changes that will have a material impact on leasing, refinancing or asset valuation – e.g., new carbon intensity standards for loan portfolios.
Build mitigation steps into the long-term renew/reinvest/disposal asset management plan.
•
•
•
Plan ahead for regulation and governance
Screen across a wider range of risk types and timescales – e.g., climate change, health and well-being, and business risks. Consider risks to 2050 and beyond to account for long-term asset value implications.
Size the big risks – even if they are far in the future. Use the 80:20 rule to focus effort. Identify the mitigation steps that could be taken now with little impact.
Identify no-regret actions that can be taken as a part of planned investment programs to improve risk resilience – e.g., energy efficiency measures to reduce sky-high running costs.
•
•
•
Anticipate and follow market trends. Invest in understanding how tenant and user expectations are evolving. Build closer relationships with occupiers using flexible leasing models and opportunities for collaboration.
Use digital technologies to enhance the connection with your occupiers and investors – from BIM and digital twins to apps and virtual environments, use adaptable digital solutions to increase the attractiveness, flexibility, and value of your assets.
Understand how your buildings are used. Develop building intelligence capability including predictive analytics to track and anticipate building performance and user behaviors in real time.
•
•
•
Maximize the value of the location and the site. How will the location develop in the future? Could a change of use enhance value? Can the potential of a site be enhanced through a new approach?
Exploit the strengths of the existing asset – identify opportunities to reuse and extend the existing fabric. Maximize reuse of the fabric to minimize embodied carbon.
Exploit the power of digital modeling to understand all the opportunities over the asset lifecycle. Model the implications of new proposals for future adaptability.
•
•
•
Develop a dashboard of asset performance metrics that support the business case for investment. Combine specification benchmarks and in-use KPIs.
Measure the wider social and environmental value of the asset in its current and future uses. Align to the targets of partners including users and funders.
Acknowledge the value of longevity by highlighting enhancements to asset resilience.
•
•
•
5
Build and measure a benefits case
4
Identify repositioning opportunities
3
Track and adapt to changes in user demand
2
Identify and quantify the full range of risks
5
Build and measure a benefits case
4
Identify repositioning opportunities
3
Track and adapt to changes in user demand
2
Identify and quantify the full range of risks
1
Plan ahead for regulation and governance
•
•
•
Map the local timeline for developments in building design regulation, financial markets and reporting standards, including known changes and likely direction of travel.
Identify changes that will have a material impact on leasing, refinancing or asset valuation – e.g., new carbon intensity standards for loan portfolios.
Build mitigation steps into the long-term renew / reinvest / disposal asset management plan.
Screen across a wider range of risk types and timescales – e.g., climate change, health and well-being, and business risks. Consider risks to 2050 and beyond to account for long-term asset value implications.
Size the big risks – even if they are far in the future. Use the 80:20 rule to focus effort. Identify the mitigation steps that could be taken now with little impact.
Identify no-regret actions that can be taken as a part of planned investment programs to improve risk resilience – e.g., energy efficiency measures to reduce sky-high running costs.
•
•
•
Anticipate and follow market trends. Invest in understanding how tenant and user expectations are evolving. Build closer relationships with occupiers using flexible leasing models and opportunities for collaboration.
Use digital technologies to enhance the connection with your occupiers and investors – from BIM and digital twins to apps and virtual environments, use adaptable digital solutions to increase the attractiveness, flexibility, and value of your assets.
Understand how your buildings are used. Develop building intelligence capability including predictive analytics to track and anticipate building performance and user behaviors in real time.
•
•
•
Maximize the value of the location and the site. How will the location develop in the future? Could a change of use enhance value? Can the potential of a site be enhanced through a new approach?
Exploit the strengths of the existing asset – identify opportunities to reuse and extend the existing fabric. Maximize reuse of the fabric to minimize embodied carbon.
Exploit the power of digital modeling to understand all the opportunities over the asset lifecycle. Model the implications of new proposals for future adaptability.
•
•
•
Develop a dashboard of asset performance metrics that support the business case for investment. Combine specification benchmarks and in-use KPIs.
Measure the wider social and environmental value of the asset in its current and future uses. Align to the targets of partners including users and funders.
Acknowledge the value of longevity by highlighting enhancements to asset resilience.
•
•
•
Zobacz miasta, które znalazły się w tegorocznej czołówce, aby sprawdzić, co wpłynęło na ich miejsce w rankingu. Aby sprawdzić, gdzie znajduje się Twoje miasto, pobierz pełny raport.
Back to the chart
Back to the chart
Back to the chart
Back to the chart
Back to the chart
Back to the chart
Back to the chart
Back to the chart
Back to the chart
Back to the chart
Back to the chart
Zobacz miasta, które znalazły się w tegorocznej czołówce, aby sprawdzić, co wpłynęło na ich miejsce w rankingu. Aby sprawdzić, gdzie znajduje się Twoje miasto, pobierz pełny raport.
Plan ahead for regulation and governance
Plan ahead for regulation and governance
Track and adapt to changes in user demand
Identify repositioning opportunities
Build and measure a benefits case