факта за климатичните промени
10
Да, човекът
променя
градуса
по Целзий затопляне?
Промените
Дори изборът ни на
заради климата
Изгарянето на въглища = най-много парникови
Замърсяването с
климата
1,5 или 2
тук
и сега
Миграция
емисии
100
компании
са отговорни
за 71% от всички парникови емисии
пластмаса
ускорява промените в климата
Да, човекът
променя климата
Над 97% от учените по света са единодушни, че хората със своята дейност причиняват изменението на климата. Ускореното изгаряне на изкопаеми горива като нефт и въглища и изсичането на горите са довели до бързо увеличаване на парниковите газове (главно въглероден диоксид и метан) в атмосферата и до т.нар. глобално затопляне. В момента средните температури на планетата са с
1,1°C по високи от тези в прединдустриалната ера.
През историята на Земята нивата на въглероден диоксид се колебаят поради вулканична активност или въглеродния цикъл.
Въпреки това, повишаването на температурата и нивата на въглероден диоксид, които достигнахме през миналия век, са екстремни и се ускоряват. Скоростта на нарастване на въглеродните емисии е най-високата от 66 милиона години насам и се очаква темповете на затопляне през следващите десетилетия да бъдат 250 пъти по-бързи от тези през през миналия век. Огромно натоварване за всички живи организми на Земята, което трудно бихме понесли.
е по-висока от тази за действието
храна
водят да огромно количество парникови емисии
отпадъци
Цената на бездействието
5 гледни точки
Зеленият пример
има значение
Хранителните
Специален проект за:
1.5°C са най-често споменаваните напоследък градуси, свързана с промените в климата. Изчисленията на учените показват, че повишение на средните глобални температури с над 1.5 градуса по Целзий до края на века спрямо прединдустриалните нива би изправило Земята и всички живи организми на нея пред сериозна климатична криза и би довело до необратими щети. Поради тази причина
глобалните преговори през последните години, вкл. подписаното през 2015 г.
"Парижко споразумение", са насочени към постигане на т.нар. нулеви нетни емисии въглероден диоксид до 2050 г. Климатичните модели обаче недвусмислено показват, че ако не се предприемат незабавно радикални действия за намаляване на емисиите, светът върви към 2.7 до 3 градуса повишение на температурите до 2100 г. Проблемът в това е, че всяко повишение на температурите с повече от 1.5°C означава огромни рискове за здравето на хората, за водоснабдяването, за сигурността и икономическия растеж, загуба на много значими екосистеми, дори пълното изчезване от картата на някои островни и крайбрежни райони, както и на цели държави.
1.5 или 2 градуса
по Целзий затопляне?
Промените в климата вече надхвърлят заплахите за полярните мечки, те се случват тук и сега и засягат цялото човечество. От натоварването на селскостопанските системи до превръщането на някои региони в по-малко обитаеми, изменението на климата засяга хората навсякъде. Едно от проявленията им, което се усеща от най-много хора по света, е под формата на т.нар. екстремни метеорологични явления - наводнения, горещи вълни, суши, бури, горски пожари и др.
От 1980 г. досега броят на наводненията и проливните дъждове например се е увеличил четири пъти, а от 2004 г. се е удвоил. Мащабно проучване на Carbon Brief вече доказа, че 68% от всички екстремни метеорологични явления на Земята, изследвани през последните 20 години, са свързани с промените в климата и човешката дейност. Последствията се изпитват навсякъде по света, включително в България със зачестяващите бури и наводнения, навлизането на инвазивни видове и пр. Прогнозите за страната показват, че тези екстремни явления ще станат по-чести и по-интензивни, както и че има риск умереноконтиненталният ни климат с четири сезона да се превърне в субтропичен. Това означава много горещо лято, дълги и продължителни суши, чести горски пожари, опустиняване на обработваемите ни земи и др.
Промените
са тук и сега
Засилването на екстремни метеорологични явления като наводнения, бури, суши, горещи вълни, както и последици като повишаване на морското равнище и опустиняване могат да принудят хората на уязвими места да напуснат своите домове. Данните показват, че климатната миграция през 2019 г. е била три пъти по-висока от тази, породена от конфликти и насилие.
Изменението на климата също така изостря заплахата от конфликти, причинени от човека, в резултат на недостиг на основни ресурси като храна и вода. Най-засегнати от подобни влияния се оказват най-бедните държави, макар точно те да са допринесли най-малко за увеличаването на въглеродните емисии.
Миграция заради климата
Според изследване на WWF нарастващото световно производство на пластмаса - около 100 милиона тона годишно - не е просто проблем с отпадъците и заплаха за океанския и морския живот, а и важен фактор, който ускорява изменението на климата. Причината е, че пластмасата, която често може да има 400 и повече години живот на всяка стъпка от жизнения си цикъл, дори дълго след като е била изхвърлена, създава емисии парникови газове, които допринасят за глобалното затоплянето.
Според доклад на Центъра за международно право на околната среда въздействието на производството на пластмаса върху световния климат само в рамките на година се равнява на замърсяването от 189 електроцентрали, работещи с въглища. До 2050 г., когато се очаква производството на пластмаса да се утрои, то ще е отговорно за до 13% от общия въглероден бюджет на нашата планета - наравно с това, което отделят 615 електроцентрали. 4% от годишното световно производство на петрол се насочват към производството на пластмаса, а други 4% се изгарят в процеса на рафиниране. Важна част от проблема е и фактът, че голяма част от пластмасовия отпадък се изгаря. В световен мащаб за една година производството и изгарянето на пластмаса отделя повече от 850 милиона тона парникови газове в атмосферата, а до 2050 г. тези емисии могат да нараснат до 2.8 милиарда тона.
Замърсяването
с пластмаса ускорява промените
в климата
Всяка година светът отделя около 50 милиарда тона парникови газове. Основната част от тях, внушителните 76%, произлизат от енергийния и транспортния сектор. Поради тази причина и голяма част от глобалните усилия са насочени именно към енергетиката и по-специално към електроцентралите, захранвани от въглища.
Изчислява се, че около 25% от всички парникови емисии идват от производството на електрическа и топлинна енергия, а там най-големият замърсител са отново въглищата. Смята се, че те са отговорни за над 0.3°C от 1°C увеличение на средните глобални температури. Нефтът от своя страна също отделя огромно количество въглерод при изгаряне и се изчислява, че предизвиква около една трета от общите емисии на въглероден диоксид в света.
Изгарянето
на въглища
= най-много парникови емисии
Основната част от парникови газове, които са отделени от индустрията за периода от 1988 до 2016 г., са произведени от едва
100 частни и държавни предприятия. Те са определени като едни от най-замърсяващите с въглероден диоксид инвестиционни дружества за последните десетилетия.
Друг интересен факт е, че около 20% от глобалните парникови емисии от индустрията се подкрепят от публични инвестиции. Това означава, че справянето с климатичната криза може да е в ръцете на сравнително малък брой производители на изкопаеми горива и техните инвеститори.
100 компании
са отговорни за 71%
от всички парникови емисии
Световната хранителна система е отговорна за 24% от затоплящите планетата парникови газове. Това включва отглеждането и обработката на всички растения, животни и животински продукти, които консумираме. Ако ядете храна, вие сте част от тази система. Макар и почти всяка дейност по пътя на храната ни да е свързана с отделяне на емисии, калкулациите показват, че можем да направим избор, с който да намалим негативното въздействие върху климата.
Едни от свързаните с най-много емисии храни са месото и млечните продукти. Изчислено е, че добитъкът отделя около 14.5% от парниковите газове в света всяка година, което се равнява приблизително на отделяното от всички автомобили, камиони, самолети и кораби по света, взети заедно. Говеждото, следвано от агнешкото месо и сиренето имат най-голям климатичен отпечатък, докато растителните храни имат най-малко въздействие. Тези данни показват, че изборът ни на храна може да има голямо въздействие върху световната хранителна система и върху намаляването на емисиите и общото замърсяване.
Също така важен фактор е и изборът на местни и фермерски продукти, за да се избегне добавянето на въглеродни емисии при транспортирането на храната.
Дори изборът
ни на храна
има значение
Населението на Земята расте с бързи темпове, а с него неминуемо и производството на храна. Само за 30 години хранителната индустрия се е разраснала с близо 50%. Успоредно се увеличават и отпадъците от храна, а те са източник на големи количества емисии, и то главно от мощния парников газ метан.
Според доклад на Междуправителствената експертна група по климатичните промени (IPCC) 25-30% от произведената храна по света се губи, а хранителните отпадъци костват на световната икономика около един трилион долара годишно и съставляват около 10% от емисиите парникови газове от хранителните системи. Според друг доклад, на Project Drawdown®, намаляването на хранителните отпадъци може да се окаже едно от най-мощните, но подценявани в момента, решения за климата.
Хранителните отпадъци водят
до огромно количество парникови емисии
При сегашния си курс изменението на климата може да струва от 11 до 14% от световния БВП до средата на века. Регресията към сценарий с високи емисии би означавала загуба от 18%, но със задържането на температурните отклонения в климата до под 2 градуса по Целзий до края на века, би намалило щетите до само 4%.
Предполага се, че прекратяването на климатичните промени
ще отнеме между 250 милиарда и 44 трилиона евро през следващите две десетилетия. Дори ако цената е 44 трилиона, това се свежда до 2.2 трилиона евро годишно, или малко
над 3% от световния БВП.
Цената на бездействието
е по-висока
от тази за действието
Климатът се променя - факт, но какви са реалните
последици за планетата и за всеки от нас?
Кой носи отговорност за тези промени, могат ли те да бъдат спрени и как?
В специалния ни проект с Kaufland "Зелената действителнСО2т" ви представяме няколко конкретни стъпки и стратегии как да намалим негативното влияние и да се погрижим за околната среда.
На фона на пандемия, военен конфликт, обострено международно положение и задаваща се енергийна криза тези въпроси не избледняват, напротив - темата с промяната в климата се превръща във все по-наболял проблем, който не търпи отлагане. Преминаването към по-чисти енергоизточници, подобряването на енергийната ефективност и намаляването на общите емисии парникови газове са не странична тема в настоящето, а начин по-лесно да се справим с кризата. Тези инструменти се превърнаха в още по-силен аргумент след започване на войната в Украйна, която трагично напомни, че енергийната политика е неразделна част от политиката за сигурност. Намаляването на зависимостта от руските енергийни ресурси чрез ускореното навлизане на възобновяемата енергия и пестенето на енергия вече беше заявено на европейско ниво като спешна необходимост.
Това обаче не трябва да намалява отговорността на всеки от нас и на микрониво. Редица климатични доклади показват, че именно ние сме поколението, което може да предотврати климатичната криза. Затова е важно светът да се ангажира с промяната и да си постави за цел постигането на нетни нулеви въглеродни емисии до 2050 г., а и да положи усилия да помогне на Земята в актуалния и труден момент. Това може да се случи, като се използва богат набор от решения и широко участие начело с водещите икономически сили и големи компании.
За да постигнем желаните резултати, е необходимо да знаем какво поражда климатичните изменения и каква може да бъде ролята ни за справяне с тях. Добрата новина е, че макар и прогнозите да са стряскащи, повечето научни изследвания показват, че колкото и голямо предизвикателство за човечеството да е един такъв преход, ние вече разполагаме с нужните знания и технологии, за да го постигнем. От използване на повече енергия от слънцето и вятъра и електромобили до намаляване употребата на пластмаса, дори изборът ни храна и ограничаване на отпадъците от нея оказват влияние.
Специален проект за
Идея и реализация
Да не отказваме децата и чашите от забавно преживяване. Ние не сме пластмасови, а сме изработени от
100% чиста целулоза и можем да бъдем рециклирани или компостирани. Благодарение на нас и останалите съдове и прибори за многократна употреба в асортимента на Kaufland компанията пести 88 тона пластмаса годишно. От началото на 2020 г. в Kaufland не се продават пластмасови съдове и прибори за еднократна употреба – много преди изискванията на европейската регулация.
Сламки
Снимки Минко Минев, стилист Кристина Симидчийска
Спете спокойно, като бебета. Ние не съдържаме микропластмаса, защото такива са рецептурите на всички продукти за грижа за тялото на bevola Baby® От 2013 г. Kaufland работи върху премахването на частиците микропластмаса при производството
на собствените козметични, санитарни и хигиенни марки продукти, както и перилни и почистващи препарати, като ги замества с естествени и устойчиви суровини.
Бебешки продукти
bevola
Аз съм един от героите на Kaufland, част от специалния екип Kuniboo Recycle Heroes, направени за най-малките. Носим символите на природата и помагаме на родителите да обяснят чрез игра важните теми като избягването на отпадъците, рециклирането и опазването на околната среда. Направени сме от 100% рециклиран материал, меки и приятни сме за гушкане.
Новите герои
* Компенсиране
чрез сертифицирани проекти за опазване
на климата.
Каква храна ще консумираме е решение с отношение към околната среда. Производството на животински продукти увеличава вредните парникови газове в атмосфератa, a онези, които се смятат за такива с по-малък въглероден отпечатък, са веган продуктите. Ние сме част собствената климатично неутрална марка на Kaufland K-take it veggie, имаме екологични опаковки и серията ни предлага избор от различни продукти.
K-take-it veggie
продукти
* Компенсиране
чрез сертифицирани проекти за опазване
на климата.
Аз съм част от линията продукти на Kaufland за дома. Произведена съм от пластмаса, която е почистена, раздробена, разтопена и превърната в конци. Преплетените нишки влизат в състава на рециклирания материал, от който се изработват други продукти – кутии за съхранение, продукти за домашни любимци, спортни дрехи. Така помагам и в кухнята, и за климата.
Кухненски помощник
Spice&Soul
Колко стотици малки прозрачни пликчета с плодове и зеленчуци сте занесли вкъщи и после изхвърлили в кошчето? Освен че са много и досадни, те са силно замърсяващи околната среда. Аз съм специалната алтернатива на Kaufland – многократна торбичка, която издържа до 3 килограма плодове и зеленчуци, 100% рециклириеума, прозрачна и лесна за почистване. Перфектна за огромния избор от неопаковани плодове и зеленчуци.
Многократна торбичка
за плодове и зеленчуци
* Компенсиране
чрез сертифицирани проекти за опазване
на климата.
Когато подредите продуктите си на лентата до касата в Kaufland, се протегнете към мен и ме вземете. Когато ги извадите вкъщи, не ме пълнете с боклуци и не ме изхвърляйте веднага. Аз съм издръжлива и мога да бъда рециклирана, но преди всичко да съм ви полезна години наред. Аз съм торба за многократна употреба, състоя се от поне
80% рециклирано фолио от хипермаркета. Неизбежните за производството ми емисии са компенсирани и аз допринасям за защитата на климата и околната среда.
Като ме изберете, и вие ще допринесете за намаляването на пластмасата и опазването на климата. Да се хванем за ръце.
Аз съм неутрална.
Климатично неутрална торба.
Специален проект за:
Зеленият пример
5 гледни точки
Зеленият пример
5 гледни точки
5 гледни точки
Зеленият пример
За да постигнем желаните резултати, е необходимо да знаем какво поражда климатичните изменения и каква може да бъде ролята ни за справяне с тях. Добрата новина е, че макар и прогнозите да са стряскащи, повечето научни изследвания показват, че колкото и голямо предизвикателство за човечеството да е един такъв преход, ние вече разполагаме с нужните знания и технологии, за да го постигнем. От използване на повече енергия от слънцето и вятъра и електромобили до намаляване употребата на пластмаса, дори изборът ни храна и ограничаване на отпадъците от нея оказват влияние.
Да не отказваме децата и чашите от забавно преживяване. Ние не сме пластмасови, а сме изработени от
100% чиста целулоза и можем да бъдем рециклирани или компостирани. Благодарение на нас и останалите съдове и прибори за многократна употреба в асортимента на Kaufland компанията пести 88 тона пластмаса годишно. От началото на 2020 г. в Kaufland не се продават пластмасови съдове и прибори за еднократна употреба – много преди изискванията на европейската регулация.
Сламки
Снимки Минко Минев,
стилист Кристина Симидчийска
Спете спокойно, като бебета. Ние не съдържаме микропластмаса, защото такива са рецептурите на всички продукти за грижа за тялото на bevola Baby® От 2013 г. Kaufland работи върху премахването на частиците микропластмаса при производството на собствените козметични, санитарни и хигиенни марки продукти, както и перилни и почистващи препарати, като ги замества с естествени и устойчиви суровини.
Бебешки продукти bevola
Аз съм един от героите на Kaufland, част от специалния екип Kuniboo Recycle Heroes, направени за най-малките. Носим символите на природата и помагаме на родителите да обяснят чрез игра важните теми като избягването на отпадъците, рециклирането и опазването на околната среда. Направени сме от 100% рециклиран материал, меки и приятни сме за гушкане.
Новите герои
* Компенсиране чрез сертифицирани проекти за опазване на климата.
Каква храна ще консумираме е решение с отношение към околната среда. Производството на животински продукти увеличава вредните парникови газове в атмосфератa, a онези, които се смятат за такива с по-малък въглероден отпечатък, са веган продуктите. Ние сме част собствената климатично неутрална марка на Kaufland K-take it veggie, имаме екологични опаковки и серията ни предлага избор от различни продукти.
K-take-it veggie продукти
* Компенсиране чрез сертифицирани проекти за опазване на климата.
Аз съм част от линията продукти на Kaufland за дома. Произведена съм от пластмаса, която е почистена, раздробена, разтопена и превърната в конци. Преплетените нишки влизат в състава на рециклирания материал, от който се изработват други продукти – кутии за съхранение, продукти за домашни любимци, спортни дрехи. Така помагам и в кухнята, и за климата.
Кухненски помощник
Spice&Soul
Колко стотици малки прозрачни пликчета с плодове и зеленчуци сте занесли вкъщи и после изхвърлили в кошчето? Освен че са много и досадни, те са силно замърсяващи околната среда. Аз съм специалната алтернатива на Kaufland – многократна торбичка, която издържа до 3 килограма плодове и зеленчуци, 100% рециклириеума, прозрачна и лесна за почистване. Перфектна за огромния избор от неопаковани плодове и зеленчуци.
Многократна торбичка
за плодове и зеленчуци
Когато подредите продуктите си на лентата до касата в Kaufland, се протегнете към мен и ме вземете. Когато ги извадите вкъщи, не ме пълнете с боклуци и не ме изхвърляйте веднага. Аз съм издръжлива и мога да бъда рециклирана, но преди всичко да съм ви полезна години наред. Аз съм торба за многократна употреба, състоя се от поне 80% рециклирано фолио от хипермаркета. Неизбежните за производството ми емисии са компенсирани и аз допринасям за защитата на климата и околната среда. Като ме изберете, и вие ще допринесете за намаляването на пластмасата и опазването на климата. Да се хванем за ръце.
Аз съм неутрална.
Климатично неутрална торба.
* Компенсиране чрез сертифицирани проекти за опазване на климата.
