Специален проект за
Случвало ли ви се е компанията, която сте създали или ръководите, да започне да расте с темпове, които не успявате да удържите? Все по-често изпадате в дефицит на суровини, приели сте повече поръчки за стоки, отколкото можете да произведете. На всичко отгоре вече не можете да вземате бързи решения на база на анализите и моделите, които доскоро са работили добре. Ако всичко това започне да се повтаря все по-често, то е знак за поне две неща - че компанията ви вече е достатъчно голяма, за да не може планирането на дейността ѝ да се покрива от няколко души, от една страна, а от друга - че имате нужда от система за ресурсно планиране на предприятието, по-известна като ERP (Enterprise resource planning).
А това се случва с все повече компании. Глобализация, дигитализация, технологична трансформация и налагане на изцяло нови бизнес модели - през последните години корпоративният сектор се променя с невиждани темпове, пазарите, потреблението на стоки и услуги също. Днес продуктите, които хората използват (дори компютърът, на който е написан този текст, или телефонът, от който го четете), са произведени на хиляди километри от офиса или дома на клиента, а техните съставни части - на още толкова от мястото им на сглобяване. Това предполага развитието и управлението на сложни вериги за доставки, а предизвикателствата, които идват с бързото и многостранно развитие, са в две основни направления.
„Всеки клиент идва с конкретен проблем, който го е накарал да търси ERP система. Общата цел на всички обаче е да станат по-ефективни, по-бързи и да имат по-добър контрол върху процесите. Защото когато дадено производство премине определен мащаб, вече е нужна и система, която да го управлява.“ Така Борислав Симеонов, старши директор „Информационни технологии и дигитална трансформация“ в A1, обобщава най-често срещаните предизвикателства, които компаниите искат да решат чрез интеграцията на ERP системи. А1 е най-големият системен интегратор в България, като предлага и внедрява ERP системите на SAP.
„Колкото повече данни съхраняваме, толкова по-сериозен хардуерен и софтуерен ресурс трябва да подсигурим. След като са налични тези данни обаче, е много важно как ги използваме и какво ни носят. Голямото предизвикателство в това отношение е тяхната консолидация - обединяването им, за да придобият някакво смислено значение. От гледна точка на глобализацията е от голяма важност да се направи някаква унифицираност и интегрираност на процесите и те да работят по един и същ начин, независимо от спецификата на конкретните пазари“, казва и Марин Донков, старши мениджър „ERP решения за клиенти“ в А1.
Какво е бъдещето на бизнеса и как може да се ускори процесът на цялостната дигитална трансформация на компаниите у нас?
В специален проект за най-големия системен интегратор в страната и лидер в ICT решенията за бизнеса – А1 – разглеждаме конкретните казуси, предложения и възможности за това.
За Борислав Симеонов осъзнатостта на всички нива в компанията за нуждата от ERP система е ключова. Същото важи и за екипите от двете страни, които са ангажирани в проекта, тъй като далеч не липсват случаи, в които нуждата от ERP е осъзната само от топ мениджмънта, а това води до сериозна съпротива на оперативно ниво.
„Има и случаи, в които на оперативно ниво хората са узрели и виждат ползите от ERP система, но мениджмънтът не е склонен да промени начина, по който следи информацията и по който упражнява своя контрол. Ако в компанията всичко това не е изчистено, то оказва влияние върху имплементацията. Рано или късно го преодоляваме, но това удължава процеса“, казва Симеонов, като акцентира, че екипите и на двете страни в една интеграция са критичнo важни, тъй като „в момента, в който нещата започнат да се делят на доставчик и клиент, те вече не се случват по най-добрия начин“.
Идея и реализация
На помощ идва пионерът от Германия
Осъзната необходимост
От А1 до Я
за дигиталната трансформация
Божидар Банчев, директор
„Мрежови решения и архитектура“, А1
Владислав Василев,
мениджър екип
„ICT архитектури,
мрежи и сигурност", А1
Борислав Симеонов,
старши директор
„Информационни технологии и дигитална трансформация“ в A1
Марин Донков,
старши мениджър
„ERP решения за клиенти“ в А1
Когато
му дойде времето
за системна интеграция
Първи стъпки при внедряване на ERP системата на SAP - нуждите на компанията и избор на интегратор
„Платформите на SAP предоставят детайлен поглед върху цялостното представяне на организацията.“
Марин Донков, старши мениджър "ERP решения за клиенти" в А1
А като стана дума за внедряване, A1 разчита на методологията SAP Activate, която има четири основни фази - подготовка, проучване, реализация и продуктивен старт.
„В зависимост от размера на компанията всяка от тези фази може да има различна продължителност, но за един средностатистически проект за внедряване обикновено е нужна около 1 година - месец подготовка, два месеца се проучват процесите в компанията, самата интеграция отнема между 4 и 6 месеца, а фазата за продуктивен старт завършва в рамките на един месец, в който се изчистват всички неточности“, изброява старши мениджърът „ERP решения за клиенти“ в А1.
Системният интегратор предлага две разновидности на SAP ERP - SAP S/4HANA и SAP Business One, като първата е насочена към компаниите от най-високия сегмент, а втората - към малките и средни предприятия.
„Много компании смятат, че SAP e нещо изключително скъпо, сложно и не е за тях. Това не е така. Системата подпомага най-големите корпорации и холдинги с безкрайно много компании в различни държави, но може да бъде имплементирана и така, че, първо, да върши работа и, второ, да е по силите за средните и малките компании в България“, посочва Борислав Симеонов.
А това е възможно и заради модела, по който A1 подхожда към предлагането на SAP ERP, наречен SAP Hosting.
Разкажете за интересен казус от работата ви
?
При едно от последните внедрявания при наш клиент имаше интересен казус с провеждането на инвентаризации. Преди внедряването са правени ежемесечни инвентаризации, породени от недобрата отчетност в предходните системи. След внедряването мениджмънтът на компанията реши да преустанови месечните инвентаризации още след първия месец работа с новата система, след като се увери, че наличността в нея е актуална и съответства в голяма степен на физическата.
Сред мащабните проекти за внедряване на SAP S/4HANA от А1 е въвеждането на интегрирано решение от ново поколение за управление на вътрешните процеси в Пощенска банка. SAP ERP решението е специално адаптирано от екипите на А1 за специфичните нужди на банката и подпомага процесите по финансово управление - анализ и планиране, управление на собствени и наети имоти, управление на договори и доставки, изготвяне на инвестиционен и оперативен бюджет.
Реализирани проекти
Какви са най-честите заблуди/притеснения на компаниите, свързани с внедряването на ERP системи
?
Основната и най-често наблюдавана заблуда е, че ERP системата ще доведе до моментално решаване на всички недостатъци на процесите в компанията и същевременно усилията за внедряване от страна на самата компания са минимални.
„Всеки клиент идва с конкретен проблем, който го е накарал да търси ERP система. Общата цел на всички обаче е да станат по-ефективни, по-бързи и да имат по-добър контрол върху процесите.“
Борислав Симеонов, старши директор
„Информационни технологии и дигитална трансформация“ в A1
Как специализираният за конкретни нужди софтуер помага на компаниите да увеличават приходите и конкурентните си предимства
Персонализиран фактор за развитие
Още от специалния проект "От А1 до Я за дигиталната трансформация"
Оторизиран партньор
на HP, VMWare, F5,
Fortinet, Dahua
и други.
Счетоводство, контрол, управление на дълготрайни активи, банкиране и платежен баланс, финансов отчет и анализ.
Специален проект за
Осъзнаването, че бизнесът има нужда от информационни технологии, не е от вчера. Още преди 50 години няколко инженери от IBM виждат нуждата от дигитализация на някои процеси в компаниите. Отделяйки се от американския гигант, те създават SAP - и макар първите програми да са били свързани основно със счетоводството и човешките ресурси, те стават основа на това, което днес е ERP - акроним, използван вече за първи път от консултантската компания Gartner през 1990 г.
В дългата си история SAP има достъп до огромно разнообразие от индустрии, сблъсквала се е с всевъзможни клиентски казуси, решенията на много от които впоследствие са имплементирани в основната система. С времето това води до появата на богат набор от функционалности, които постоянно се актуализират на база конкретни бизнес нужди.
„Платформите на SAP предоставят детайлен поглед върху цялостното представяне на организацията. Могат да бъдат правени всякакви сечения и анализи във всеки сегмент. Това води до абсолютна прозрачност в управлението на бизнес процесите. Често при подобно внедряване компаниите търсят възможности за анализ и реинженеринг на собствените си процеси, тъй като работят с няколко различни софтуера и няма никаква консолидация. Те знаят, че имат недостатъци в процесите, но не могат да ги видят, ако не предприемат стъпка за внедряване на подобен интегриран софтуер“, акцентира Марин Донков.
„В момента, в който
нещата започнат да се делят на доставчик и клиент,
те вече не се случват
по най-добрия начин.“
Борислав Симеонов, старши директор „Информационни технологии и дигитална трансформация“ в A1
Сред мащабните проекти за внедряване на SAP S/4HANA от А1 е въвеждането на интегрирано решение от ново поколение за управление на вътрешните процеси в Пощенска банка. SAP ERP решението е специално адаптирано от екипите на А1 за специфичните нужди на банката и подпомага процесите по финансово управление - анализ и планиране, управление на собствени и наети имоти, управление на договори и доставки, изготвяне на инвестиционен и оперативен бюджет.
Друг голям клиент на А1 е „Монбат“, където системата SAP S4/HANA беше внедрена в двете основни дружества на компанията за производство на акумулаторни батерии. С разрастването на мащаба „Монбат“ достига етап, в който вече не може с конвенционални средства да обхваща транзакционния поток и обема на производство и продажби. Друг фактор, довел до решението, е, че групата е международна, със силна вертикална интеграция на 20 дружества в различни географски дестинации, както и комплексни производствени процеси.
Реализирани проекти
„Услугата SAP Hosting гарантира непрекъсваемост на достъпа, 24/7 поддръжка и постоянна връзка с консултантския екип на А1, и то не само за SAP, но и за всички останали ИТ проблеми.“
„SAP Hosting е комплексна услуга, която включва в себе си предоставяне на хардуера, необходим за инсталацията на системите, в комплект с цялата консултантска услуга, свързана с тяхното внедряване и поддръжка. Ползите за компаниите са много големи, защото не се налага да влагат нищо извън абонаментната такса за тази услуга и не са ангажирани с постоянни актуализации на софтуер и хардуер. Услугата също така гарантира непрекъсваемост на достъпа, 24/7 поддръжка и постоянна връзка с консултантския екип на А1, и то не само за SAP, но и за всички останали ИТ проблеми“, казва Марин Донков и акцентира върху още един важен аспект - придобиването на системния интегратор СТЕМО. През последните години компанията развива сериозна SAP експертиза, както и най-големия и опитен екип на българския пазар, който вече е част от А1.
А в заключение старши мениджърът „ERP решения за клиенти“ в А1 предупреждава:
„Дигиталната трансформация е решението. Тези, които изостават в нея, ще губят все повече позиции. Ако дадена компания не вземе своевременно мерки да тръгне в тази посока, е много вероятно да отпадне от пазара. Дигитализацията е бъдещето на всеки бизнес в нашето време.”
Използвани изследвания:
statista.com
gminsights.com
Марин Донков, старши мениджър „ERP решения за клиенти“ в А1
Всекиму според нуждите
Елементите на ERP на SAP
Финансово управление
Управление на продажбите, договорите и клиентите, маркетинг, отчет и анализ.
CRM - продажби и обслужване на клиенти
Управление на инвентара и складовите наличности, планиране на материалите и производствените нужди.
Производствено планиране и отчетност
Създаване на отчети и персонализиране, интерактивен анализ, интуитивни инструменти, отчетност.
Бизнес анализи на резултатите и отчети
Създаване на заявки за покупка, заявки за плащане, прием на стоки, финансови инструменти.
Управление на складови покупки и логистика
Още от специалния проект "От А1 до Я за дигиталната трансформация"
От А1 до Я
за дигиталната трансформация
Системна интеграция
01
Aналитично видеонаблюдение
02
IT Helpdesk
03
SD-WAN
04
Специализиран софтуер
05
Внедряване на ERP на SAP
06
Кибератаки
07
Киберсигурност
08