Когато ме оперираха, първо отвориха гръдния ми кош, затвориха го, след това часове по-късно ме събудиха, за да ми кажат, че отново трябва да ме отворят. Тогава – в това събуждане, в тази междинка, в която си помислих за смъртта – аз бях много спокойна и доволна от живота си до този момент. Това усещане, че съм близо до края и че нямам страх, а само удовлетворение, много ми хареса. Събудих се и само след около 48 часа, за мое изумление и нова доза удовлетворение, осъзнах, че тялото ми само влиза в режим на възстановяване – без натиск, без волево усилие. Механизмът се беше включил. Сам.”
Насочила вниманието си към търсене на идеята, една нощ Биляна я сънува. Сутринта става и разписва 8for8 стъпка по стъпка на един дъх: в колко часа започва, какво следва, как тя стои отпред... “Казах си, че хората трябва да преживеят един по-различен работен ден, т.е., вместо да отидат на обичайната си работа, да се отправят към нещо друго, да свършат една друга работа, дори да не знаят какво какво точно ще им се случи там. Именно затова сесиите на 8for8 са в четвъртък.”
Програмата е основана на практики, помогнали на Биляна в сюблимни за нея моменти – медитация, алтернативно дишане, думи на учители, нейните лични откривателства като терапии и визуализации. И както при по-голямата “План да бъда”, при която в основата е времето, прекарано в мълчание, така и в 8for8 гостите не трябва да говорят помежду си, да не комуникират с очи, а мобилните им телефони се изключват и се събират. “Избрах универсалните неща, които смятам, че всеки човек трябва да има в „джоба си“ и чрез които е способен да изгради механизъм, готов да се включи дори сам при нужда. Точно както UPS-ът помага на сървърите да продължат да работят, когато спре токът, така и натрупаното в теб може по един много интелигентен и интуитивен начин да се включи, когато ти не си способен да вземеш решение за себе си в момент, в който поради сложни обстоятелства не можеш, нямаш сила, зависим си…”, обяснява тя и споделя кога точно си е дала сметка за това: “При последното ми излизане от трудна ситуация – втората ми сърдечна операция, аз получих това прозрение. Видях как една моя системна работа даде резултати и ме спаси. Имах 10 месеца, за да се подготвя за втората си операция.
При положение че вече знаех какво ме чака, щеше да е много глупаво от моя страна, ако не предприемех сериозни стъпки към подготовката си. Затова нямаше ден, в който да не тренирах тялото, ума си и душата си. Не знаех какво ще се случи, но знаех, че е важно. По примера на алпинистите, подготвящи се да покорят някой връх, така и аз работих със себе си.
На 13 март 2020 г. държавата влиза в извънредно положение. А Биляна тъкмо излиза от възстановителна терапия след втората й сърдечна операция, търпеливо изчаквайки пролетта, за да се разхожда навън и работи активно, да започнат новите сесии от създадената от нея година по-рано програма Plan to Be.
Но не става така. “Два дни по-късно, стоейки до прозореца вкъщи и гледайки празните улици, първото изречение, което ми мина в главата, беше: “Исках някак си хората да разберат какво искам да им предам с Plan to Be, но чак за такъв огромен “План” не си и бях мечтала...”, смее се тя.
Едно от основните правила на програмата е влизането
в изолация. Това става чрез 10- или 5-дневно отстраняване от стандартното ежедневие – записалите се се намират далеч от дома си, в хотел извън сезона, нямат право да говорят нито помежду си, нито с близките си, да ползват мобилен телефон или интернет, като през всички дни стават преди изгрева, правят йога, хранят се здравословно, медитират, записват мислите си на ръка в тефтери, получават специална юмейхо терапия на тялото си.
“Всеки път е различно. И всеки път се случват различни неща...”,
казва Биляна и се усмихва. Застанала е до входната врата на залата в столичния
квартал “Изток”, за да изпрати последните си гости, и макар очите й да загатват умората от приключилото 8-часовото специално преживяване, благодари с висок глас на всеки един
за времето заедно. Днес е по-различният четвъртък, а те – новите осем души, преминали
през програмата 8for8...
"Ръцете на промяната"
представя историята
на няколко проекта с кауза, зародили се в разгара
на пандемията и изолацията.
Защо хигиената и на тялото,
и на душата е толкова важна, какви уроци ни остават
и как продължаваме напред
по-здрави и вдъхновени –
вижте историите.
Специален проект за Bioderma.
Да започнем от края
Светлата страна на изолацията
Един различен работен ден
8 часа, 8 души, 8 стъпки
И така 8for8 започва преди година, за да даде на хората точно този “механизъм“, за да се справят с екстремни ситуации, да въведат ред в хаоса на тялото, заменяйки ежедневните реакции на стрес с реакции на релаксация, променяйки цялата физиология на организма, за да се съхранят, независимо от това, което се случва около тях.
Програмата е за всички. Най-възрастният посетил я е на 78 години, а най-младият – на 17. А само за една година от началото на провеждането й през нея са преминали почти 250 души. Само около 30% от участниците са хора със сериозни здравословни казуси. От всички 26 издания си е тръгвал само един човек, който по думите на Биляна е от категорията “болезнен контрольор“… човекът не успя да приеме, че му взехме контрола от ръцете… и най-вече телефона.
“Знаеш ли какво правят хората след участието си в програмите – пита ме реторично тя – прекратяват договори, напускат корпорации, намират си нова работа, разделят се с дългогодишни връзки, изхвърлят боклуци от жилищата си, от килерите в душите си... В програмите, в този специален режим, в който влизаш, сам вадиш точните отговори на въпросите, които те вълнуват. С лекота. А дотогава това са били неща, които си чакал да се решат вследствие на разговори с другите или от само себе си, или просто като си прехвърлял отговорността на някой друг.”
Октомври месец ще се случи и първият 8for8 за тийнейджъри. Биляна не крие, че е силно развълнувана за предстоящото издание, и обяснява защо: “Тийнейджърите трябва да стабилизират позицията си и да започнат отговорно да вземат собствени решения. На тях не им се дава такава възможност. Възрастните – учители, родители – всички те смятат, че един млад човек на 15, 16, 17 години не може да взима добри решения за себе си, че и да носи отговорност за тях. Аз мисля, че могат и точно там е грешката ни. Трябва да имаме повече доверие на децата. Да им вярваме, че могат, и така и те сами ще започнат да си вярват. Не искаме ли всички децата да растат смели, уверени и отговорни хора?” И допълва: “Онова, което казвам на всички млади хора, е: очевидно моделът, по който ние сме израснали, по който сме възпитавани, не е много успешен. Вашата задача е да го счупите. А за да го направите, трябва да бъдете няколко основни неща – да бъдете смели, да защитавате същността си аргументирано. Да не се страхувате да правите неща само защото някой ви е казал, че не можете, че не е за вас или че ще се изложите. Да се познавате, да се изучавате и да се грижите за себе си. Да не се сравнявате с никого. Да намерите това, което можете да правите най-добре, и да вложите цялото си сърце и душа. Винаги да търсите смисъла. И винаги да правите добро и на себе си, и на света.“
Пандемията се оказва провокативен и много ползотворен момент в живота на Биляна, защото по това време се поява и видеоформатът “Аз съм” - наследник на работата й във фондация “Мога сам” и провежданите от нея семинари с гости там. Когато събиранията през март миналата година са блокирани и тя вече не може да организира срещите си, започва да прави видеосрещи със събеседниците си, а малко по-късно приема поканата на LaunchееSpace да заснема срещите си в специално създадено за целта студио. В поредицата Биляна застава в ролята на водещ, като във всеки от осемте вече излъчени епизода кани интересни събеседници. Току-що стартира и новият, втори, сезон на формата.
И освен всичко това от началото на септември е факт и онлайн магазинът за продукти, подкрепящи процеса на осъзнаване и медитация. MyPlanToBe – това е мястото, където намираме серия авторски продукти – възглавници, шапки, аксесоари за медитации, допълнени с прекрасни бележници, красиви писалки с логата на проектите, както и един от най-вълнуващите продукти, който тя е нарекла „3000 минути осъзнаване“. Това са идеи, вдъхновени от практиката, някои от които разработвани и в продължение на години. “Това не е поредният интернет магазин за йога, а истински споделен, преживян с телата и душите ни опит. И там няма самоцелен продукт. Всичко, което правим, трябва да има смисъл - за мен, за целия ни екип, за хората. Ние даваме любов, хората ни дават доверие. А когато любов и доверие работят заедно, винаги се получава шедьовър.“
Идея и реализация
Текст: Биляна Димова
Снимки: Полина Илиева
Link
Link
Link
Link
Link
Направете следното: след като се събудите утре сутрин, още в леглото, преди да сте станали, си представете какъв ще е краят на деня ви. Представете си точния час, в който отново ще легнете, допира на хладните чаршафи, избраната от вас дреха за спане и как точно се чувствате в този момент. Визуализацията ви може да звучи така: “Часът е 22:15, чувствам се приятно изморен, удовлетворен от деня, спокоен, щастлив от всичко, което ми се случи. И благодарен…”
Да правите това упражнение целенасочено всяка сутрин в продължение на 40 дни, е много добър и сравнително лесен начин да се научите да целепоставяте в ума си. Освен това представата в главата ви ще се материализира и ще се чувствате точно така, както сте си го визуализирали. Няма как, ако сте си поставили за цел да стигнете до този спокоен и красив финал на деня, да имате друг.
Следващото ниво идва със следващия ви рожден ден. Когато настъпи, отделете време в изолация и тишина и си представете как ще се чувствате след година точно на този ден. Къде сте, с кого, как изглеждате и най-важното – целепоставете в себе си чувството, че сте здрави, усмихнати и удовлетворени.
Когато направите и това, пристъпете към най-мащабната визуализация – финала на живота ви. Вижте как бихте искали да си отидете от този свят. Не на колко години ще сте, как изглеждате и къде сте, а как се чувствате. Може би в съня си, удовлетворени, усмихнати, спокойни за това, което остава след вас, без съжаления и без неизказани неща? Сега си помислете – ако се стремите към такъв край, може би наистина няма как да минете по друг начин през живота си, че да не стигнете до него. Когато този стремеж определя мислите и действията ни и изпълва със смисъл всеки ден от живота ни, няма как, просто няма как краят да не е такъв – спокоен, усмихнат, удовлетворен.
Имунната система е свързана
с всичко, което ни се случва, с всичко, което преживяваме, с емоциите ни,
с реакциите ни, със страховете ни,
с това как се храним, какво пием, какво и как дишаме
“Знаеш ли какво правят хората след участието си в програмите? Прекратяват договори, напускат корпорации, намират си нова работа, разделят се с дългогодишни връзки, изхвърлят боклуци от жилищата си, от килерите в душите си...”
Безсънието е най-големият проблем на модерния човек. Хората идват и само след един–два часа в спокойствие лягат и заспиват
на килимчетата на земята,
без никакво усилие.
Biphase Lipo alcoolique
e първата грижа за кожната бариера
на ръцете с двойно действие.
Тази двуфазова формула обединява алкохолна фаза със 74.5% етанол и липидна фаза с 10% масло от ший и сквалан, така че да защити кожата от изсушаване.
Разклатете добре преди употреба.
Това е едно от упражненията, които Биляна Савова поставя на хората, дошли на създадените от нея програми. Като едно от лицата на множествената склероза в България и самата тя носеща заболяването, преди над 15 години бившата арт директорка на списание “Ева” започва упорита работа с тялото и психиката си, за да не се озове в инвалидна количка, както й предричат лекарите. Онова, което я оставя на крака и в пълноценния живот, са източните практики, радикална смяна на начина на живот и перспектива, както и задачите със себе си като тази по-горе. След време, когато започва да постига добри резултати, Биляна решава да ги сподели с другите и основава фондацията МС - "Мога сам”. Чрез нея и до днес тя помага на десетки хора с множествена склероза да живеят по-качествено, като последните й преживявания са обединени в програмата 8for8, по-кратката алтернатива на мащабния й проект Plan to Be - “План да бъда”. Важно е да се отбележи, че двете не са ориентирани само към носещите диагноза МС, а са насочени към абсолютно всички жени и мъже.
Потенциалът на всеки човек е там, вътре в него – там са и мъдростта,
и смелостта.
И всеки може да стигне
до собствените си залежи – просто трябва да се дълбае. В тишина, в изолация,
с внимание и наблюдение, със смисъл и без страх.
“Изолацията, да останеш сам, е нещо скъпоценно, но и нещо, което трудно ни се удава в днешния забързан и технологичен свят”, разсъждава Биляна и си спомня, че когато държавата се вцепенява от нахлуването на COVID-19 и се затваря, тя се оказва един от малкото подготвени хора за това. “Наблюдавах другите и започнах да осъзнавам много силно цялата работа, която съм свършила със себе си към този момент. Различавах се много именно по реакцията си към ситуацията – аз я оползотворявах, а не се конфронтирах с нея, не се съпротивлявах, не си губих времето в това, а се опитвах да разбера защо това ми се случва, какво е добре да променя. Преминала съм през много изолации – принудителни и доброволни – и когато съм попадала в такава, за мен това е означавало, че нещо трябва да свърша, нещо, за което не съм имала време или осъзнаване и разбиране. Така че аз приемам ситуацията като една наистина много сериозна провокация към мен, но и към абсолютно всички, защото вярвам, че нищо не се случва случайно. Тя продължава и тя няма да спре, докато не си научим урока...”
След временното спиране на държавата и осуетяването на първоначалния график за Plan to Be Биляна си дава сметка, че, първо, програмата е изключително трудна за организиране, а и може да се посети от ограничен брой хора, и второ, в настоящата пандемична ситуация хората имат нужда от бърза и лесно осигурена подкрепа за физическото и психическото си здраве. “Мислейки си върху това и наблюдавайки паниката в хората, си казвах, че ако те не направят нещо със себе си, нещата не само няма да се подобрят, но и ще става все по-зле.” Така започва да мисли върху вариант за по-лесен достъп, по-лека реализация и в градски условия, без да знае как да го постигне.
Винаги съм имала по-суха кожа на ръцете, особено през зимните месеци. А сега поради честото използване на дезинфектанти, стана още по-суха. Но от моите индийски приключения, по време на които също се използваха много дезинфектанти за ръце, зная, че е добре кожата да се омазнява и овлажнява някак едновременно. В Индия ми забъркваха аюрведичен лосион от билкова вода и масла, който действаше на кожата ми много добре.
През различния работен ден – денят 8for8, някои хора плачат, други просто си стоят и гледат в една точка, трети пишат и рисуват, разказва Биляна. “И много спят. Безсънието е най-големият проблем на модерния човек. Хората идват и само след един–два часа в спокойствие лягат и заспиват на килимчетата на земята, без никакво усилие. И го правят през всяка почивка.“
Повечето участници в 8for8 са жени, които усещат, че нещо трябва да променят и го правят с цел превенция и трансформация. Но какво е нещото за промяна? Отношението към себе си, категорична е Биляна. Важно е какви сме, как се грижим за себе си, защото това е средата, в която попада един или друг вирус или бактерия. “В някои хора те тържествуват и правят каквото си искат, в други не успяват. Имунната система е свързана с всичко, което ни се случва, с всичко, което преживяваме, с емоциите ни, с реакциите ни, със страховете ни, с това как се храним, какво пием, какво и как дишаме. Истината е, че средата става истински благоприятна за болести именно когато ментално не си здрав, не се храниш както трябва, не живееш ритмично, не се грижиш за себе си, когато си подложен на непрестанен стрес.
Живеем във времето на увредените и болни хора. Така както технологията се движи нагоре всеки ден, възможностите ни стават безкрайни и има невероятни открития, точно обратнопропорционално се движи благоденствието на човека – здравето, смисълът, реализацията, щастието, да си жив… да си здрав, докато си жив, и да си активен до края на живота, да се събуждаш и лягаш удовлетворен.” Според Биляна в момента никой не говори за превенция и допълва: “Това не става с хапчета. Усилия и работа се изискват. Но основният проблем е, че на никого не му се полагат усилия. Всички искат вълшебното хапче. И всъщност няма никаква превенция. Никаква.”
Освен превенцията чрез програмите си тя има за цел да покаже и още нещо: потенциалът на всеки човек е там, вътре в него – там са и мъдростта, и смелостта. И всеки може да стигне до собствените си залежи – просто трябва да се дълбае. В тишина, в изолация, с внимание и наблюдение, със смисъл и без страх.
Изолацията, да останеш сам, е нещо скъпоценно, но и нещо, което трудно ни се удава
в днешния забързан
и технологичен свят.
Кой е вашият начин
да запазите кожата на ръцете си здрава и приятна на допир?
Хигиената на ръцете е жизненоважна за това да се предпазите от вирусни или бактериални инфекции, но все пак, когато миете многократно ръцете си през деня, това може да има последици върху здравето на кожата ви.
Изолацията, да останеш сам, е нещо скъпоценно, но и нещо, което трудно ни се удава в днешния забързан и технологичен свят.
И освен всичко това от началото на септември е факт и онлайн магазинът за продукти, подкрепящи процеса на осъзнаване и медитация. MyPlanToBe – това е мястото, където намираме серия авторски продукти – възглавници, шапки, аксесоари за медитации, допълнени с прекрасни бележници, красиви писалки с логата на проектите, както и един от най-вълнуващите продукти, който тя е нарекла „3000 минути осъзнаване“. Това са идеи, вдъхновени от практиката, някои от които разработвани и в продължение на години. “Това не е поредният интернет магазин за йога, а истински споделен, преживян с телата и душите ни опит. И там няма самоцелен продукт. Всичко, което правим, трябва да има смисъл - за мен, за целия ни екип, за хората. Ние даваме любов, хората ни дават доверие. А когато любов и доверие работят заедно, винаги се получава шедьовър.“
