Специалният проект на "Дневник" и Etat Pur представя творчески личности - създатели на естетика и смисъл, провокиращи и освен това отлична компания за разговор.
Темата е как започват своята нова година, за какво ще се погрижат в нея, от какво ще се освободят и какво ги кара да се чувстват добре в кожата си.
"На
чисто"
Идея и реализация
Снимки:
Елиа Недков
За мен успешните компании или хора са тези, които притежават отличителна, непримирима енергия
"Ние освен да работим, друго не правим. Нямаме планове, нямаме личен живот. Кухнята е нашето щастливо място”, смее се Мирослава Нейчева. Тя е едната половина от кулинарното дуо MIAM, предлагащо персонализирани услуги в сферата на храненето и качествен, елегантен и с индивидуален подход кетъринг. Двамата с Ангел Василев се запознават по време на обучението си HRC Culinary Academy и веднага разбират, че страстта им в готвенето и нестандартните идеи ще ги съберат в общ професионален път. “В един момент заживяхме заедно в кухнята и стана ясно, че животът ни оттук насетне няма как да продължи по друг начин освен и катодвойка", разказва Мирослава. Днес, пет години по-късно, те продължават да са заедно денонощно, а близо 80-те часа работа на седмицата е нормалната им динамика. Защото това, което правят, възприемат не като задължение, а като осъществяване на мечтите.
Специален проект за
Специален проект за
С какво започнахте “на чисто” тази година?
Ангел: Направихме доста равносметки за бизнеса си през последната година и взехме трудни решения. Изчистихме концепцията и пътя си напред. Мисля, че успоредно с ковид-19 и след преструктуриранията, които минахме, фирмата стана по-устойчива, пораснахме стратегически, а и като мислене.
Мирослава: Преосмислихме всичко, свързано с бизнеса ни. За нас той е основен фокус през последните пет години и въпреки че ни даде страхотен опит, почувствахме, че сме узрели и че е точното време да продължим като се съсредоточим върху нещо ново. Новата година дойде с идеята да отворим магазин за собствени продукти, който да ни даде свободата да следваме други нови идеи и да бъдем отново креативни.
Въпреки сложното настояще и изминала година кое беше най-доброто нещо, което се случи през 2020 за вас?
Ангел: На нас 2020 г. ни се отрази едновременно и добре, и зле. Естественото забавяне, което се получи, ни накара доста да се замислим. Благодарение на него взехме професионални решения, започнахме да гледаме по различен начин на структурирането на рецептите си, как се изпълнява всичко в кухнята, систематизирахме голяма част от процесите. И точно 2020 г. беше супер година това да се случи.
Мирослава: Да, защото и двамата знаехме, че само кетърингът не е нещото, което ни изразява напълно. И двамата сме кулинари по образование и фокусът ни винаги е бил храната – да е вкусна, естетична, приготвена с истински продукти, но да развиваш бизнес са нужни комплексни умения. Сега ни остана време да обърнем внимание и на другите си канали като маркетинг, продажба и др. Стигнахме до извода, че ако искаме да се развиваме, трябва да сме безкомпромисни не само с храната, но и бизнеса като цяло. От събитие в събитие не ни оставаше време да спрем и да набележим следващите си стъпки и затова сме благодарни на изминалата година за възможността да поемем въздух.
При нас кризата не минава леко, но ни запазва това, че ние не се отказваме. Знаем, че това е временно състояние и трябва да помислим върху следващите стъпки.
Имате ли лична резолюция и каква е тя?
Мирослава: Когато си готвач, е трудно да се наслаждаваш на нормалния живот. Желанието ми е да ни остава повече време за някакви лични проекти – да учим, да се развиваме. Да си обръщаме повече внимание. Да спортуваме и да отделяме време за хобита.
Ангел: Да, точно това е – да намерим баланс между всичко. Повече време за спорт, повече време за четене и развитие в други сфери, не само в нашата.
В какво още искате да се развиете?
Ангел: Професионално да достигнем до повече хора, да имаме повече личен контакт и повече хора да могат да опитат храната ни, когато поискат.
В личен план ми се иска да започна да уча
нов чужд език, но това за момента изглежда
повече като мечта, отколкото цел.
Мирослава: Преди пандемията имахме големи възможности за разширяване и структуриране на бизнеса ни, но ние винаги сме били предпазливи към агресивния растеж. Научихме, че това, което ни прави щастливи, е вниманието към детайлите, което е много по-значително в малкия семеен бизнес, отколкото ако искаме да развиваме мащабна компания. За мен успешните компании или хора са тези, които притежават отличителна, непримирима енергия. Енергия, която привлича хората и ги кара да променят – в нашия случай храната, която консумират или продуктите, които избират. Аз съм импулсивна и противопоставяща се на статуквото личност и всичко, което чувствам, че е срещу общоприетото, винаги ме е привличало.
Това, което искам, е да се науча да се вслушвам повече в интуицията си и в нещата, които чувствам близки, а не тези, които ни се налагат от масата.
Каква беше най-голямата ви лична промяна? А коя беше най-приятната и предизвикателна част от работата ви?
Мирослава: Най-приятната част беше да се завърнем към домашния вкус. Претенциозната храна от лъскавите събития отстъпи на лесните и уютни ястия.
Ангел: Не мисля, че ковид ни промени в личен план. По-скоро ни направи по-търпеливи и ни научи да ценим повече свободното си време.
Какво ви носи удоволствие от живота в момента?
Ангел: Това, че сме се посветили на нова цел. Обратно на логиката и на решението на много хора да се свият, ние се разширяваме. Смятам, че човек по време на криза трябва да се развива и точно в момента, в който всичко е спряло, да намери начин да се движи по-бързо от останалите.
Мирослава: Да, работата по отварянето на нашето ново място носи удоволствие. Чувството да създаваш нещо ново и то да ни отваря врати за нови преживявания, вкусове и среща с нови хора.
Ние винаги сме бягали от създаването на ресторант, защото знаем колко себеотдаване и лишения коства. Нашата работа е свързана с лично отношение, и затова решихме да отворим магазин – за да осъществим всичко това, което искаме, но с контрол на продукцията, качество и лично отношение. Малък магазин, в който да предлагаме наши продукти собствено производство и други избрани.
А какво ви носи удоволствие от живота в момента?
Весела: Детето, разбира се, но извън времето за него и времето, в което сме си двамата, отделено за разходка в слънчев ден, за нас самите, за вечеря в приятели с много смях. С напредване на години и близкият ни кръг ни се стесни, разпознаваме кои са приятелите... Това са дребни неща, които хората забравят, а на мен ми носят голямо удоволствие.
Владимир: Именно – малките неща носят същинско удоволствие. Не може да чакаш нещо да те връхлети два пъти в годината и да те държи през цялото време – някакво постижение например. Важното е да поддържаш вътрешна хармония, основно на битово ниво, защото в точно него човек се разклаща. Струпват му се малки неща, които го изнервят и впоследствие се отразява на всичко останало. Така че когато изградиш семейна и битова хармония, всичко се движи по-лесно.
Според вас кой е начинът, по който да добием прозрачност във взаимоотношенията си със себе си и околните?
Ангел: Човек да не крие. Да каже какво мисли.
Мирослава: Толкова много от връзките, които сме изградили, било то с хора или с продукти, са в резултат на работата ни. В приготвянето на храна има нещо уязвимо. И ако не си честен с продуктите или взаимоотношенията си, не можеш да изградиш доверие, уважение и грижа към себе си и околните.
Като повечето хора и вие бяхте затворени у дома. Беше ли предизвикателство за вас да се справите с тази “принудителна близост”, както я нарече един психолог? Как съхранихте хармонията помежду си?
Как по принцип да го направим - какви са вашите малки стъпки или съвети, препоръки, към запазване на отличните взаимоотношения вкъщи?
Ангел: Въобще не сме го усетили така. Ние сме 24/7 заедно. Имало е моменти, в които съм си казвал на ум “Трябва да си почина от Мира!”, но това е траело два-три часа, след това я търся къде е, странно ми е, когато не е до мен. Нямаме никакъв проблем да сме заедно денонощно.
Мирослава: Ние сме свързани чрез приготвянето на храна, а храната свързва хората. Всеки път, когато готвим или обсъждаме нова идея, за нас е ново преживяване, което ни сближава още повече.
Кои са вашите точни молекули за добър живот?
Кой е вашият начин за решение на проблемите?
Ангел: Ами караме се! Някой отстъпва, после и другият отстъпва. И след като сме си казали всичко и е минало време, намираме най-доброто решение, срещайки се по средата. Не винаги, в повечето случаи Мира е права. (смее се)
Мирослава: Стараем се да не повтаряме проблемите.
Etat Pur е истинска иновация в света на козметиката
Комбинирането на продукти от двете линии дава иновативно и персонализирано решение, изцяло съобразено с индивидуалните нужди на кожата. Прецизна онлайн диагностика помага в определянето на лична програма за грижа за кожата.
Открийте повече на
www.etatpur.bg
Etat Pur използва най-чистите съставки с перфектен афинитет към кожата
Уникален, патентован подход, изцяло вдъхновен от естественото функциониране на кожата за създаването на линия биомиметични продукти за хигиена и хидратация.
Линия чисти активни молекули третира конкретни проблеми на кожата с концентрирани, доказано ефикасни съставки.
Да дадем на кожата само това, от което се нуждае
Нито повече, нито по-малко
Мирослава: Вероятно това, че постоянно сме заедно, ни помага да минаваме през всичко. Двамата много се караме, но пък след това имаме време да оправим нещата... (смее се)
Изградихме си голямо доверие както в работата, така и в живота.
Ангел: Не си премълчаваме нищо, искрени сме един към друг. Каквото има, си го казваме, независимо дали ще се скараме или не. Водим много спорове за работа, непрекъснато сме на различно мнение, но успяваме да намерим пресечната точка. Гледаме отвисоко, еднодневните спорове не ни засягат.
Всеки един от нас прави непрекъснато компромиси. И двамата сме с много силно его, трудно за преглъщане, но може би затова животът ни е събрал заедно – за да се научим да правим компромиси.
Стремежът към съвършенство и безкомпромисност ни води напред
Обратно на логиката и на решението на много хора да се свият, ние се разширяваме
Това, което ни прави щастливи, е вниманието към детайлите
Споделяйте. Говорете открито. Всичко. Колкото и да ни е страх, срам или пък обидно
Специалният проект на "Дневник" и Etat Pur представя творчески личности - създатели на естетика и смисъл, провокиращи и освен това отлична компания за разговор.
Темата е как започват своята нова година, за какво ще се погрижат в нея, от какво ще се освободят и какво ги кара да се чувстват добре в кожата си.
"На
чисто"
Etat Pur е истинска иновация в света на козметиката
Комбинирането на продукти от двете линии дава иновативно и персонализирано решение, изцяло съобразено с индивидуалните нужди на кожата. Прецизна онлайн диагностика помага в определянето на лична програма за грижа за кожата.
Открийте повече на www.etatpur.bg
Etat Pur използва най-чистите съставки с перфектен афинитет към кожата
Уникален, патентован подход, изцяло вдъхновен от естественото функциониране на кожата за създаването на линия биомиметични продукти за хигиена и хидратация.
Линия чисти активни молекули третира конкретни проблеми на кожата с концентрирани, доказано ефикасни съставки.
Да дадем на кожата само това, от което се нуждае
Нито повече, нито по-малко
Специален проект за
Идея и реализация
Снимки: Елиа Недков
Специален проект за
Фотографии:
Добрин Кашавелов
Мирослава: Някой път обаче егото ни помага, защото стремежът към съвършенство и безкомпромисност ни води напред.