01
Годишната диета на Хариклия се делеше на две: откриваше началото на студеното със солен паламуд, и на топлото – със зелено. Винаги с “цаска” памид. Това не се промени през целия й живот. Рецептите – също. Така и никога нито се появи нова, нито отпадна стара. Никой не вярваше, когато стана на 90. И тогава Хариклия си беше със сияеща кожа, бистри очи, и с изящна талия.
02
Най-често готвим агнешкото като печено бутче или пълнена плешка. Сигурни сме, че имате чудесни рецепти, затова решихме да ви представим една по-различна – агнешкото руло. Разположено върху най-често срещаната, но и най-вкусна гарнитура – пресните картофки.
03
Великденският обяд е дълъг и богат и изборът на десерт беше с условието да бъде лек - като малка почивка (или добавка) от задължителните козунаци, на които така или иначе не може да се наситим.
„Работата в Kaufland е приключение. Няма граници и всеки може да се развие - да расте йерархично или като специалист. Компанията предлага много широка палитра от възможности в различните си структури: филиалната мрежа, логистичния център, IT хъба и в административния офис, където работят специалисти в различни сфери на дейност като търговия, маркетинг, продажби, строителство, финанси и много други. При нас винаги трябва да си прецизен към детайла, последователен в усилията си и готов за нови предизвикателства, в това число и смяна на държавите, казва Иван Чернев, изпълнителен директор на "Kaufland България". Самият той е точният пример за това – работил е за Kaufland в няколко държави и по думите му е “минал през всички нива“. През 2005 г. започва като практикант в "Kaufland Германия". Ръководителят му вижда потенциал в него и след приключване на практикантската си програма Иван Чернев остава в компанията като служител на свежа витрина. Постепенно преминава през няколко ръководни нива – от ръководител сектор „Плодове и зеленчуци“, през управител на магазин и ръководител на няколко магазина. Работил е в отделите снабдяване, експанзия и продажби в няколко държави. Преди да стане изпълнителен директор на "Kaufland България" през 2018-а, в продължение на година и половина отговаря за експанзия, строителство, отдаване под наем и снабдяване в "Kaufland Словакия".
Иван Чернев е ярък пример за личностно и кариерно израстване в компанията, но той не е единственият такъв пример, напротив. Основополагащ фактор в културата на Kaufland е стремежът на компанията да развива своите служители, защото именно те са ключът към успеха на един бизнес.
Нашият “зелен” обяд днес е вдъхновен от нейните обеди и маса, за да си припомним за добрите традиции и колко е лесно да се храним здравословно и качествено.
Обядът, който предлагаме, е пролетна супа, агнешко руло, хляб с кашкавал, великденска салата, и за десерт - крем маскарпоне.
Всички продукти, посуда и декорация са от Kaufland.
4 порции, 30 минути (предвидете и 1 час за пълнежа в хладилник)
4 порции, 45 минути
Слагаме в блендера кокосовата паста, сока от лайма, водата, агавето, ванилията и спирулината. Смиламе ги до получаване на гъстота. Добавяме нарязаните на едро смокини. Разбъркваме крема много добре, след което го разстиламе върху блата.
Оставяме го в хладилник за около 4 ч. да стегне.
Крем
Неделен обяд с
Добрата храна е качество.
Реализаация:
Готвач: Теодор Йотов Снимки: Тодор Милев Стилист: Кристина Симидчийска
Още качествени рецепти вижте на kaufland.bg/recepti
Неделен обяд с
Реализаация:
Добрата храна е качество.
Фотография: Емилиан Беляшки/www.gourmetfriday.com
Рецепти: www.gourmetfriday.com
Стайлинг: Кристина Симидчийска
Още качествени продукти вижте на kaufland.bg
Неделен обяд с
Реализаация:
Добрата храна е качество.
Фотография: Емилиан Беляшки/www.gourmetfriday.com
Рецепти: www.gourmetfriday.com
Стайлинг: Кристина Симидчийска
Още качествени продукти вижте на kaufland.bg
"Неделен обяд" е специалeн проект за "Кауфланд", чиято идея е да ви събира около добрата храна с повече време за общуване. Затова веднъж месечно в него ви предлагаме идеи за готвене – от качествените продукти за едно обедно меню до посудата и декорацията на масата – всичко от "Кауфланд".
Неделен обяд с
Реализаация:
Добрата храна е качество.
Фотография: Емилиан Беляшки/www.gourmetfriday.com
Рецепти: www.gourmetfriday.com
Стайлинг: Кристина Симидчийска
Още рецепти за качествен и вкусен обяд за отличници на kaufland.bg
Иван Чернев,
изпълнителен директор на "Kaufland България"
Kaufland е лидер по оборот в България в сферата на модерната търговия и един от най-големите частни работодатели в страната. В сектора на услугите, какъвто е и ритейл секторът, служителите са най-важният ресурс. По оценка на Иван Чернев към днешна дата намирането на кадри е сред трите най-големи предизвикателства нa всеки бизнес в България. Kaufland реагира на това предизвикателство по два начина – чрез професионален HR подход при подбора, предлагането и развитието на хора и като усъвършенства управленския стил на ръководителите в компанията.
Служителите като най-важен ресурс
Микроклиматът и отношението към човека все повече излизат на преден план в годишните проучвания на Kaufland за очакванията на потенциалните им служители.
„Младите поколения искат по-хоризонтални структури, по-ясна и директна комуникация, повече самостоятелност и по-голямо участие в проектите. Искат да се разгърнат”, казва HR директорът на Kaufland Милена Караилиева. "Възнаграждението и допълнителните придобивки са фактор, но човешкото отношение на работното място също се цени високо, а Kaufland предлага и трите, всъщност много повече." „Така е и с продуктите. Имахме период, в който цената беше единственият определящ фактор. Но вече наред с нея клиентите търсят още по-високо качество и свежест“, казва Валтер Волф, който като директор на управление на веригата за доставки отговаря за 600 души в компанията. „За служителите е от значение отношението на техния пряк ръководител, те искат да получават, но и да могат да дават обратна връзка. Интересуват се от кариерните си перспективи, но същевременно търсят баланс - искат да имат достатъчно извънработно време за приятелите си и семейството си. Нашата цел е пакетът ни с предложения да включва всичко“, добавя той.
Отношението преди всичко
„В Kaufland има силна култура, според която на всеки се гледа като на личност с потенциал. Насърчаваме хората да се развиват и чрез преквалификация в други отдели. Така те излизат от зоната си на комфорт, трупат нови знания и се усъвършенстват“, казва Диана Костова, ръководител направление „Снабдяване“.
Самата тя е пример за хоризонталната миграция в Kaufland. В компанията започва през 2008 г., а през годините преминава през шест позиции в три различни отдела. Работила е като младши търговец, като търговец и като ръководител на сектор в отдел “Снабдяване”. Оглавявала е отдел “Администриране на недвижимите имоти”, а след това и отдел „Свежи храни” в търговска дирекция. След отпуск по майчинство се връща в компанията като ръководител на отдел “Снабдяване”.
Казва, че първите й повишения са следствие от добра оценка от страна на прекия й ръководител, а следващите са по инициатива на ръководители от други дирекции.
Диана Костова за хоризонталното развитие
Няколко мениджъри от фирмата разказват за възможностите, които Kaufland предлага на своите служители. Като възпитаник на немска гимназия Диана Костова, ръководител направление „Снабдяване“, целенасочено търси немски работодател и го открива в лицето на Kaufland преди повече от 11 години. Допадат й стандартите и принципите на Kaufland в управлението и отношението към нейните служители. „Тук личностните качества на човека се ценят високо - това как работиш, какво можеш, какво искаш да постигнеш и колко си мотивиран. Регулярно се дава обратна връзка, а това помага значително за развитие и надграждане, казва тя. Добавя още, че тъй като компанията се състои от големи и комплексни структури, за една година в нея можеш да научиш повече, отколкото за няколко години в друга компания. Самата тя се занимава с много широка палитра от теми – от закупуване на химикалки до електроенергия.
За Младен Искрев, директор „Регион“, най-голямата възможност, която предоставя Kaufland, е перспективата за развитие. “Дори понякога ти самият да не разбираш, че имаш потенциал в дадена сфера, ръководителите ти го откриват и ти помагат да го развиеш.” Той започва като ръководител в отдел “Плод и зеленчук” в Kaufland - Силистра, а сега управлява пет от софийските магазини на веригата.
“За младите Kaufland е страхотна възможност – обменяме опит с колеги от всички държави в групата, което ни дава шанс да научим и прилагаме най-добрите световни практики в бизнеса. Полето за развитие е огромно”, казва Красимир Тодоров, ръководител направление “Акционен мениджмънт”. Когато Красимир поема управлението на звеното, той получава възможност в рамките на два месеца да посети всички държави от групата – Германия, Полша, Чехия, Словакия, Хърватия и Румъния, за да види как работят колегите му и обменят опит помежду си. Регулярни срещи провеждат на всеки шест месеца. Тези срещи им помагат да подобряват работата на отделите. Валтер Волф добавя, че България все по-често се превръща в източник на добри идеи, които се прилагат в другите държави от групата. Той разказва, че колеги от другите страни идват у нас, за да се обучават, благодарение на практиките на европейско ниво, които Kaufland успешно разработва и прилага тук. Милена Караилиева добавя, че обменът на кадри в Kaufland дружествата се стимулира и има вътрешен портал за служителите в компанията, през който всеки може да кандидатства за отворени позиции в други страни.
От химикалки до електроенергия
Една от най-ключовите програми на Kaufland в областта на човешките ресурси се нарича „Управители на бъдещето“. Но нейното име насочва към основната цел на всяка една програма за кадри в Kaufland: да развива своите служители по най-добрия начин и не само да търси, но и да създава таланти. В компанията се опитват максимално рано да установят контакт с потенциални кандидати за работа. В практикантската им програма това лято са участвали 83 ученици. Петима ученици от програмата за дуално обучение вече започнаха във веригата и предстои броят им да се удвои. Компанията работи активно с УНСС и други университети с цел подобряване на връзката между бизнеса и образованието, както и инвестиция в бъдещи кадри чрез лекции от мениджъри, стипендии, стажове, съдействие на студенти при подготовка на курсови и дипломни работи. “При всяко назначаване имаме ясен план за всеки служител – как ще бъде обучаван, кой ще му бъде ментор, какво е бъдещото му развитие. Имаме установени ясен план и стандарти, но подходът към всеки е индивидуален“, обяснява Иван Чернев. Милена Караилиева добавя, че програмата за въвеждане в работата е с много висок приоритет в компанията. В нея се комбинират и редуват теория и практика, като за теорията е разработена система за онлайн обучения.
„Адаптацията през първите няколко месеца е трудна“, казва Красимир Тодоров, ръководител направление „Акционен мениджмънт“. Kaufland е голяма компания, има много фирми във фирмата. Мащабът на бизнесът е толкова голям, че няма как структурите да са малки. Човек трябва да вникне в процесите, а това изисква време. Но ориентираш ли се веднъж, вече си в свои води“, разказва той. Добавя, че работата в Kaufland е като шахмат - трябва да мислиш един ход напред, за да можеш да задействаш машината в посоката, в която искаш.
„Ако един нов служител покаже качества и има желание, той може сравнително бързо да се развие йерархично“, казва Милена Караилиева. Затова помага и програмата на Kaufland за развитие на талантите – ръководителите в компанията имат за задача да идентифицират служители с потенциал и в рамките на една година да ги подготвят за следващото ниво на йерархия.
Чрез програмата „Управители на бъдещето“ привличат хора за ключови позиции и от чужбина. Тази програма е ориентирана към току-що завършили висшето си образование кадри с малък професионален опит или без опит. След внимателен подбор кандидатите преминават едногодишно обучение през различни звена на компанията, а след това получават възможност да започнат работа в Kaufland като експерти или ръководители.
Управители на бъдещето
Конкуренцията за хора в условията на общ недостиг на кадри е много изострена между бизнесите в България. За младите хора традиционно притегателен е IT секторът, за тези с интерес към търговията – електронната търговия. А Kaufland засега е в традиционната.
“Физическата търговия и онлайн търговията са два много различни бизнеса. Онлайн търговията си има своите предизвикателства, но креативността в момента се стимулира от физическия ритейл”, твърди Красимир Тодоров. Той идва в Kaufland от голям електронен магазин. “В традиционния ритейл всяка идея трябва да съобразиш с това, че ние обслужваме клиентите си физически. Когато планираме промоционална кампания, винаги взимаме като фактор и как тази кампания ще се отрази върху натовареността на служителите. Бизнесът е комплексен – имаш досег до логистика, продажби, търговия – до много различни микробизнеси. От тях можеш да вземеш най-доброто и в един момент да го приложиш”, казва той.
Kaufland много внимателно следи онлайн търговията. Но в рамките на следващите година-две не е планирано развитие в е-посока. „Номер едно за нас е удовлетвореността на клиентите, а свежестта на витрината и усмивката на служителя зад нея няма как да ги предложим онлайн“, казва Иван Чернев. Очакванията са и в бъдеще бизнесът с храни в голямата си част да остане във физическия ритейл.
Успешните истории за развитие са доказателство за силния фокус върху хората в работодателската политика на "Kaufland България".
Конкуренцията за хора
Младен Искрев за вертикалното развитие
“Най-голямата възможност, която предоставя Kaufland, е перспективата за развитие. Тук винаги забелязват амбицираните, отговорните и мотивираните хора и им предоставят арена за доказване и за развитие, казва Младен Искрев, директор „Регион“. Той е отговорен за пет от 11-те софийски магазина на Kaufland, в които работят около 400 служители.
Самият Младен Искрев е пример за вертикално израстване. През 2010 г. започва работа в новооткрития Kaufland - Силистра, като ръководител на отдел “Плодове и зеленчуци”. Израства до ръководител сектор “Храни”, преминава курс на обучение за управител, след което поема ръководството на магазина в Силистра. По-късно е повишен в директор „Регион“ - ръководи няколко обекта на Kaufland във Варна, Добрич и Силистра. От началото на 2019 г. е ръководител на пет от магазините на компанията в София.
Според Младен нещата, които най много мотивират хората, са подкрепата, похвалата, възможността за надграждане и за получаване на нови знания и опит. Материалните стимули също са важни, но не по-малко важно е отношението. „Всеки човек иска да се докаже“, казва Младен Искров. За себе си посочва, че се старае да отделя повече време на хората, отколкото на екселските таблици. И да слуша добрите служители, защото от тях може да се извлекат добри идеи.
„Хората започват работа при нас заради марката Kaufland, но дали ще останат зависи от отношението на прекия ръководител“, казва Волф. В компанията няма две мнения за това колко е ключова ролята на ръководителя. Компанията е разработила специална програма за развитие на ръководните кадри, а част от темите в нея са свързани именно с управлението на хора.
Всеки ръководител, с когото говорите в Kaufland, ще ви каже, че това, което го прави успешен, е неговият екип. „За един ръководител се съди по мотивацията на служителите му, добрият екип го прави успешен. Защото дори и пазарният дял да е отличен, нямаш ли способни и мотивирани служители, всичко се обезсмисля“, казва Младен Искрев. Обяснение за това неписано правило в компанията дава Иван Чернев: „В основата на бизнес модела ни е да се вслушваме в клиента – той е най-важен за нас, той е нашият работодател. Това прави работата много интензивна и немислима без добър екип." Фирмената философия е, че при управлението на хора на почит са честните и уважителни отношения един към друг. Важно е всеки да знае, че има ръководител, който го изслушва, разбира и се грижи за развитието му.
Колко е важен добрият мениджър
Конструктивната обратна връзка е издигната от компанията в култ. Тя се търси и получава чрез серия от инструменти. От края на миналата година стартира поредица от „закуски с изпълнителния директор“. По време на тях в неформална обстановка Иван Чернев обсъжда със служителите как се чувстват в компанията и какви са идеите им за бъдещи проекти или подобрения. От над година в HR отдела работят т.нар. доверени лица, чиято работа е да разговарят със служителите за предизвикателствата, които срещат в работата си, и за идеите, които имат. Информация се обобщава, анализира, ако се прецени, идеите се реализират, а служителят, който ги е дал, винаги получава обратна връзка за тяхното развитие.
Инструментите работят, съдейки по това, че все повече хора виждат смисъл и се включват в тези процеси за обратна връзка.
Всеки мениджър посочва, че голяма част от неговите отговорности са свързани с управлението на екипа. Да намериш време за индивидуален разговор с всеки служител независимо от потока всекидневни задачи е от важно значение за мотивацията на служителите. Да покажеш приятелско отношение пък е ключово за изграждане на една добра атмосфера на работа. Освен регулярните разговори за обратна връзка ръководителите в Kaufland организират за екипите си и различни други мероприятия – седмични закуски, стратегически срещи, тиймбилдинги и дори турнири по футбол.
Силата на обратната връзка
Красимир Тодоров за миграцията от онлайн към офлайн търговия
Красимир Тодоров идва в Kaufland преди около три години от голям електронен магазин. Започва в отдел “Основни храни” в дирекция „Търговия“. Преди година е назначен за ръководител на новосъздаденото направление „Акционен мениджмънт”. “Преди седем години, когато започнах в международна верига за ритейл, за състудентите ми това беше голямо постижение. За професионалната ми среда към този момент да се върнеш от онлайн търговията към динамиката на физическия ритейл беше абсолютно непопулярно решение и дори стъпка назад. Но връщайки се в миналото, мога да кажа, че това беше много правилно решение”, казва той.
Взел го е заради онова любопитство към работата на Kaufland, което се е зародило, докато е работел в конкурентна верига.
„Kaufland като пазарен лидер е големият слон в джунглата на нашата търговия. Всеки го разучава, опитва да вземе нещо от него. Иска ти се да надникнеш зад кулисите, да видиш отвътре как работи тази организация“, обяснява той.
“Акционен мениджмънт”, който ръководи, е направлението, което организира целия процес по промоциите. “Ако оприличим Kaufland на футболен отбор, ние сме плеймейкърът – звеното в средата, което трябва да свърже цялата игра в бизнеса. Работим и с маркетинга, и с търговския отдел, и с логистиката. С всички отдели“, казва той.
„Ако някой млад човек иска да работи с модерни технологии, ние му ги предлагаме във всеки отдел. На международно за компанията ниво вече се разработват проекти за дигитализиране и автоматизиране на всички процеси, които подлежат на това. За внедряването на модерни технологии в нашия бизнес допринася и работещият от над две години Kaufland IT Hub. В технологичната компания работят над 120 IT специалисти, които от София разработват решения за цялата Schwarz Gruppe“, казва Иван Чернев.
„Внедряваме автоматични системи с цел да улесним служителите, да ги освободим от оперативни дейности, за да могат да се съсредоточат върху стратегическите и организационните задачи“, пояснява Милена Караилиева. В момента например нейният отдел разработва дигитална система за изготвяне на работните графици в магазините – процес, който в момента е нелеко задължение на управителя на всеки обект на компанията и чието въвеждане ще облекчи неговата работа.
“Хората се страхуват от автоматизацията, притесняват се дали няма да загубят работното си място”, коментира Валтер Волф. “Но автоматизацията на процесите е само частична, а нейното внедряване отваря нови работни места за хора с други професии, например инженери, които да управляват машините“, добавя той. Складовите дейности са една от сферите в компанията, която подлежи на най-големи автоматизации, а Логистичният център на Kaufland в Стряма е най-голямата складова база в България.
Дигитализация и автоматизация
Kaufland непрекъснато следи тенденциите на пазара по отношение на трудовите възнаграждения и предлага на своите служители конкурентно заплащане. Компанията има широк пакет от допълнителни социални придобивки, който непрекъснато се обогатява. Основната посока на развитие на социалните пакети са услугите, свързани със здраве, тъй като проучванията на компанията показват, че служителите оценяват най-високо именно тези придобивки. Цени се и гъвкавото работно време, което Kaufland не само предоставя, но и надгражда чрез системата си за сумирано работно време. Благодарение на нея компанията заплаща на своите служители всяка допълнителна минута извън стандартното им работно време.
Възнагражденията и социалните придобивки
Валтер Волф и трансферът на международен опит
След като завършва висшето си образование, Валтер Волф започва професионалния си път в Schwarz Gruppe, където две години работи за "Lidl Германия". После решава да опита нещо ново и през 2010 г. се включва в отварянето на Lidl в България. През 2012–2013 г. по лични причини със съпругата му - българка, решават да се върнат в Германия, като преди това пет месеца Волф помага на колегите си в логистичен център в Швейцария. Две години работи в централата на Lidl като отговорник за логистиката за четири държави – Германия, Франция, Белгия и Холандия. Поканен е да заеме ръководна позиция в "Lidl Франция", когато получава и предложение за работа от "Kaufland България". И макар Франция да изглежда по-интересна държава на пръв поглед, след като преценяват всички плюсове и минуси, със съпругата му решават да се върнат в България. Волф казва, че ръководителите му в Lidl приели нормално тази миграция. “Ние сме под една шапка и културата е сходна. Но в бизнеса има разлика – нашите складове (на Kaufland) са по-големи, по-комплексни, с повече артикули.” Така везните натежават в полза на Kaufland и от началото на 2019 г. Валтер е директор направление “Управление на веригата за доставки”. В ресора му влиза и целият Логистичен център на Kaufland в с. Стряма.
Реализаация:
Фотография: Добрин Кашавелов
Kaufland.bg
Милена Караилиева, HR директор
Младите поколения искат
по-хоризонтални структури, по-ясна и директна комуникация, повече самостоятелност и
по-голямо участие в проектите. Искат да се разгърнат.
