ЕФЕКТЪТ ЛИДЛ В БЪЛГАРСКАТА ИКОНОМИКА
Как точно се прави оценка на социално-икономическите ефекти на компания като Lidl и какво всъщност означава това? Какви методологии използвате?
Разговор с Лъчезар Богданов от ИПИ за социално-икономически ефекти, които компанията създава
Lidl стана
работодател,
по който всички
се съизмерват
Най-общо целта е да се отговори на два въпроса. Първият е колко е значима тази компания според количествено измеримите показатели за националната и регионалната икономика, както и за бранша, в който оперира. С други думи, това предполага да я поставим в сравнение за приходите от продажби, добавената стойност, инвестициите, брой наети и оттам да приложим допълнителни индикатори като размер на възнагражденията, производителност на труда, дори възвръщаемост. В случая с „Лидл България“ това е относително голяма компания, която има отчетливо макроикономическо значение.
Вторият въпрос е какви социално-икономически ефекти създава тази компания с присъствието си в националната икономика. Или как точно влияе тя на доходите, на заетостта и на всички свързани производства, които по някакъв начин са предизвикани от нейната бизнес дейност - една цялостна оценка на съвкупното вътрешно търсене в икономиката, създадено от дейността на компанията.
Ефектите могат да са в рамките на инвестиционния процес, т.е. какво привлича след себе си компанията, когато прави първоначална инвестиция или разширение на дейността си. Други пък са свързани със заетостта, която компанията създава - доходът, платен на работниците, влиза в местната икономика чрез потреблението. Трети ефект са всички съпътстващи и подпомагащи услуги - като започнем от маркетинга, правни и счетоводни услуги, обучения, транспорт, поддръжка, ремонт, охрана и т.н.
А в конкретния случай, тъй като говорим за компания за търговия с бързооборотни стоки, са важни и продуктите, които тя купува от български производители - изследваме какви допълнителни ефекти предизвиква това за икономиката.
При всички случаи това е значимо - сравнимо е с една трета от процента от приходите на всички компании, опериращи в България. Това е сериозен макроикономически ефект. Този над 1.1 млрд. лв. включва както прекия ефект от дейността на Lidl - стоки и услуги, поръчани директно от компанията, така и оценените вторични ефекти - разбирането, че във всеки момент, в който се получи допълнително търсене на дадена стока или услуга, доставчиците или изпълнителите създават на свой ред допълнително търсене или инвестират, което в крайна сметка увеличава вътрешното търсене.
Установили сте, че общият ефект от компанията надхвърля 1.1 млрд. лв. през 2019 г. Сумата е внушителна, но какъв е реално този резултат за компания от ранга на Lidl?
Кой е най-важният според вас ефект, който Lidl оказва върху икономиката и обществото?
Като търговска компания водещи са доставките на стоки, създадени от местни производители. За да не става все пак объркване - това са стоки, поръчани и продадени в търговската мрежа. Но заедно с това трябва да отчитаме и разходите, които прави компанията, за да е възможен нейният търговски модел, а именно - за да стигне стоката от производителя до крайния клиент, имаме цяла плеяда от подпомагащи дейности и услуги, включително инвестиции в самите търговски обекти, в складовата база. Изобщо целият този капитал, който е нужен за функционирането на компанията, и всички свързани услуги, които правят възможно стоката да стигне в магазина, са вторият основен ефект от дейността на Lidl. Противно на интуитивното разбиране, всъщност осъществяването на модерната търговия е капиталоемко.
Не е просто препродажба на стоки…
Тя е възможна единствено ако има сериозни инвестиции, които в конкретния случай с Lidl са над 1 млрд. лв. за изминалите 10 години.
При всички случаи строителството, ремонтът и поддръжката са водещи. Цялата инфраструктура в екосистемата на едно такова търговско предприятие изисква постоянни инвестиции, които в случая се извършват почти изцяло от български подизпълнители. Оттам се създава допълнително търсене на суровини и материали, както и на заетост в страната. Разбира се, различни професионални услуги или такива, базирани на знанието, също са важен фактор - тук имам предвид юридически, счетоводни, маркетинг, обучения, реклама и въобще всичко това, което прави пазаруването лесно и модерно.
И накрая нещо, което често се забравя - транспортът и логистиката. Стоките все пак трябва да стигнат до складовете и до търговските обекти, а тази дейност предполага допълнителни разходи в местната икономика. Клиентът вижда само крайния ефект - удобството да има достъп до качествени стоки - но често пропуска каква „екосистема“ от различни бизнес услуги правят всичко това възможно.
А така наречените косвени или вторични ефекти в кои сектори се усещат най-силно?
Интересното в този аспект е, че това оказва силен регионален ефект, тъй като складовете създават сериозна заетост в по-малки населени места. От друга страна самото изграждане и поддържане на тези бази отново е свързано с допълнително търсене на местни строителни и поддържащи услуги.
Възприемаме Lidl като верига за хранителни стоки, но компанията има и две големи логистични бази. Какво е мястото й в този сектор?
Посочвате, че компанията има различно влияние върху регионите. Може ли да обясните малко повече за това?
В България нивата на безработицата и на заплащането са в изключително големи граници. Има и доста голяма разлика в конкуренцията между работодателите в различните региони и дори населени места. По тази причина е очевидно, че в големите градове ефектът на компании като Lidl е много по-малък, защото там има огромно разнообразие от други работодатели, които предлагат работни места за хора с различна квалификация, умения, желания.
Не така обаче стои въпросът с по-малките населени места, където структурата на пазара на труда е доста по-различна. Когато там се появи работодател като Lidl, който залага на принципите на пълно деклариране на заетостта, на спазване на трудовото законодателство, предлага различни пакети от социални придобивки, а и дава в номинално изражение доста по-високи от средните заплати, той става лидер на местния пазар, по който всички останали започват да се съизмерват.
Какво показва вашето изследване за тази разлика в заплащането?
В някои общини заплащането в Lidl достига два пъти и половина над средното за сектора на търговията там. Знаем, че като цяло в търговския сектор има и сива икономика, а и това е бранш, за който се смята, че не е особено необходима висока квалификация и дълъг опит, т.е. част от работодателите смятат, че могат да наемат неквалифицирани хора, да не ги развиват и да им плащат малко. Точно в тези случаи разликите с Lidl са доста фрапантни. Факт е, че във всички общини, в които оперира компанията, заплатите, които тя дава, са по-високи от средните за търговията. Дори в София, макар и с много малко.
В почти всички общини заплатите на Lidl са по-високи дори от средното възнаграждение за цялата местна икономика, не само в търговията. Което междувпрочем дава и още едно предизвикателство - оказва се, че когато си лидер на пазара на труда, дърпаш не просто от хората, които са в твоя бранш, но всъщност ставаш конкурент на всички останали компании, включително във финансовия сектор и в индустрията.
Това е дори по-важен ефект, доколкото вътрешният пазар е все пак ограничен от доходите и населението в страната, поради което потреблението може да нараства бавно и постепенно. Докато общият европейски пазар от гледна точка на един български производител е на практика неограничен. В този смисъл възможността за растеж там е многократно по-голяма.
Потенциалният ефект от това да изнасяш и да стигнеш директно до крайния клиент в Европа е вероятно много по-голям от това просто да успееш в България. За съжаление много трудно може да бъде измерен дългосрочният ефект от това и не претендираме, че можем да го оценим количествено, но със сигурност експортът през търговската мрежа на утвърдена марка като Lidl е шанс за мащабиране на успеха.
Каква е добавената стойност на това, че Lidl дава възможност на български производители да продават чрез веригата стоките си в Европа?
Само за миналата година увеличението е с 33%. Преди това имаше ръст от близо 50%. Като интересното е, че заедно с това делът на българските стоки в магазините в страната също расте. Това показва, че постепенно и българските производители се адаптират към работа с такъв тип големи търговски вериги като Lidl. Данните обективно показват, че този процес тече и българските производители стават все по-добри в относително изражение и успяват да заемат все по-голям дял на щандовете в магазините.
Всъщност вашият поглед назад в годините показва, че обемът на българските стоки, които се изнасят през мрежата на Lidl, непрекъснато расте, нали така?
За мен новото беше инвестиционното въздействие на компанията. Някак сме свикнали да очакваме големите инвестиции в строителството или в индустрията, а се оказва, че и този сектор е доста капиталоинтензивен. Другото нещо е, че съвсем отчетливо се вижда как във веригата на стойността на този вид търговия всъщност има много сериозни разходи, които правят бизнес модела възможен. И тези разходи са тази скрита част, която не виждаме като крайни клиенти - цялата съпътстваща система от поддържащи услуги, доставки, суровини, материали и т.н.
Изненада ли ви нещо по време на подготовката на доклада?
ЕФЕКТЪТ
НАЧАЛО
МЕТОДЪТ
Смисълът
РЕГИОНИТЕ
Специален проект за:
356
млн. лева
Идея и реализация
ЕФЕКТЪТ
НАЧАЛО
МЕТОДЪТ
Смисълът
РЕГИОНИТЕ
Специален проект за:
356
млн. лв.
Доставените от български производители хранителни продукти в Lidl за 356 млн. през 2019 г. са създали най-голям в абсолютна стойност вторичен ефект върху свързаните индустрии по веригата на стойността - 313 млн. лв.
"Противно на интуитивното разбиране, всъщност осъществяването на модерната търговия е капиталоемко - за да стигне стоката от производителя до крайния клиент, имаме цяла плеяда от подпомагащи дейности и услуги, включително инвестиции в самите търговски обекти, в складовата база".
Милена Драгийска
"Lidl генерира 3.3% от търговския оборот на дребно в страната със само 1.3% от заетите. Именно тази висока производителност на труда е ключът за справедливо високите заплати".
Отражението върху регионите
Специален проект за:
ЕФЕКТЪТ
МЕТОДЪТ
Смисълът
НАЧАЛО
Идея и реализация
Специален проект за:
ЕФЕКТЪТ
МЕТОДЪТ
Смисълът
НАЧАЛО
