специален проект за
Сун Дзъ и изкуството да правиш бойни машини
Компанията >>
МЕНИДЖМънтът >>
ХОРАТА >>
в темата четете още:
Специален проект
Концепция и
изпълнение
Специален проект е съдържание, създадено от маркетинг студио Storio по задание на партньор на Economedia.
компанията мениджмънтът хората
фотограф: Георги Кожухаров
часа максимум отнема пускането и спирането на блоковете на централата. Това е най-отговорният процес.
12
млн. лв. са вложени в подобряване живота на общността за последните 10 години.
8
специален проект за
50 години „Главболгарстрой“
Симеон
ПЕШОВ
Калин
Пешов
Камен
Пешов
вижте повече >>
вижте повече >>
вижте повече >>
Начало
Бъдещето
Фотоистория
Мениджърът
Отговорна енергия
Успешна Кариера
начало
как се строи бизнес
историята
днк "строител"
отборът
рекордите
цари мали град
начало
как се строи бизнес
историята
днк "строител"
отборът
рекордите
цари мали град
Швейцарската отбранителна компания GDELS-Mowag оборудва с бойни машини армии по целия свят
„Уникалното в културата на MFG e предприемаческият дух, който е водеща ценност на всички нива в организацията. Хората, работещи в групата ценят това, че идеите и предложенията се чуват и реализират.“
Анонимно изглеждащата индустриална сграда в швейцарското селце Тагервилен по никакъв начин не подсказва какво точно се произвежда в халетата й. Може да е всичко - от сладкарски изделия (съвсем наблизо наистина има шоколадова фабрика) до химически и индустриални компоненти, с каквито предприятия изобилства тази част от северния кантон Тургау в близост до границата с Германия. Но в случая дискретността е оправдана: въпросният швейцарски завод е част от европейското подразделение на американския отбранителен гигант General Dynamics (GD) и прави едни от най-модерните бронирани бойни машини в света - PIRANHA. С тях компанията ще кандидатства и в бъдещия конкурс за модернизация на трите батальонни бойни групи на българските сухопътни войски, които е планирано да бъдат оборудвани изцяло по стандартите на НАТО.
начало
как се строи бизнес
историята
днк "строител"
отборът
рекордите
цари мали град
начало
как се строи бизнес
историята
днк "строител"
отборът
рекордите
цари мали град
В темата четете още:
специален проект за
Петър Ганчев, Директор човешки ресурси в MFG
Финансовите услуги, предоставени от MFG, се ползват от хиляди хора в България, Румъния, Полша, Украйна и Македония. Сред финтех проектите й са нови продукти в бизнеса с кредитни карти, а фокусът за следващите 2 години ще е дигиталното банкиране.
Станимир Василев и Неделчо Спасов оглавяват борда на директорите на MFG и са собственици на Easy Asset Management (Easy Credit). В останалите дружества в групата са мажоритарни акционери през MFG, споделяйки участието си в тях като партньорство с хората на ръководни позиции. “Още от ден първи наложихме открит подход на работа – хората от екипа ни имаха телефоните и всякакъв достъп на комуникация с нас, вратите на офиса ни винаги са били отворени. Смятам, че тази липса на йерархична дистанция сега важи за целия мениджмънт във всички дружества – винаги сме давали на хората си увереност сами да вземат решенията си. При нас са доста самостоятелни на всички нива“, казват двамата бизнес партньори.
Играчите на MFG
Според данни на групата, MFG има над 450 офиса и 7700 служители. И ако управлението на пари може да се постигне лесно с помощта на специалисти, управлението на хора изисква визия и отдаденост. Подобно на големите технологични компании и, доскоро нетипично за финансовите институции, в групата има силна предприемаческа култура, която насърчава хората да споделят идеи за подобрения и нови бизнеси и дава възможност да ги развиват в стартъп среда.
„Този равноправен подход – всеки да е свободен да разкаже идея и да има шанса да я реализира – ражда успешните начинания в една организация. Целта ни е да имаме все повече партньори вътре в групата. Ние вярваме, че има разлика в начина, по който хората работят, когато не просто се изкачват до ръководни позиции в компаниите, а действат като предприемачи“, казва Неделчо Спасов. С такъв подход през 2013 г. стартира един от големите брандове в MFG – “Бяла Карта”. „Предложихме на колегите, които се бяха заели с него, да го развият в ново дружество – Access Finance, давайки им пълна свобода да експериментират. Оглави го един от първите ни служители – Цветан Кръстев, който по това време не беше навършил 30 години.“
“Бяла Карта“ е кредитна карта, която може да се заяви изцяло онлайн. В момента тя има над 100 хиляди активни клиенти, а от 2018 г. Access Finance направи експанзия на пазари като Румъния и Полша, където се развива под бранда Axi Card. „И до ден днешен не мога да си обясня как позволиха на едно хлапе такова нещо“, споделя Цветан Кръстев за доверието, което е получил от основателите на MFG още в началото на кариерата си като кредитен инспектор в първата компания на холдинга Easy Asset Management. Когато се ражда идеята за кредитна карта, той е оперативен директор там. Възникна спонтанно, а след няколко регулярни срещи с акционерите се превърна в сериозно намерение. Освен чисто финансовата и морална подкрепа, за мен най-ценното беше, че Неделчо и Станимир действаха рамо до рамо с мен и на чисто оперативно ниво.”
Малко по-рано, през 2012 г., е създадена втората компания в MFG – Viva Credit. Тя е с фокус върху вноскови кредити, които се предоставят както във верига от офиси в цялата страна, така и онлайн. Основното нещо, което Изпълнителният директор Десислава Димитрова учи своите служители, е да бъдат лидери и вдъхновители - “да са конкурентни, фокусирани и да проявяват постоянство”. Тя познава всеки от служителите в компанията и смята, че ролята на мениджъра е в това да им помага да си свършат работата по най-добрия начин и да дават иновативни идеи.
Много от най-новите бизнеси, които развива групата, са доверени на представители на поколението Y (милениълите), сред които Ивайло Иванов – управител на peer-to-peer платформата за инвестиране iuvo, Радостин Богданов – мениджър на технологичното ядро Smart IT, и стратегическия директор и член на УС Ивелина Кавурска. Компанията дава шанс за кариерен пробив на хората си, за да идентифицира лидери на нови бизнеси и екипи на нови територии, а 70% от хората на ръководни позиции са стартирали още при основаването на групата и са се развивали в различни направления и посоки.
Такъв е случаят и с едно от най-новите попълнения в холдинга - peer-to-peer платформата за инвестиране iuvo. “За мен MFG е много опитен треньор-селекционер-мениджър, събрал един суперинтересен отбор от добри играчи с различни качества, а iuvo e изгряваща звезда, която има нужда от подкрепа. В платформата правим експерименти, нови неща, бъркаме понякога, но има сериозна възможност от посоката, в която сме тръгнали, да се получи нещо много голямо“, казва изпълнителният директор на платформата и акционер в компанията iuvo Ивайло Иванов. "Вдъхновението, което получаваме от нашите акционери, ни кара постоянно да се развиваме и да си поставяме различни цели. Имам предвид именно този приключенски дух на основателите - непрекъснато да стартираш нови неща, което кореспондира и с нашите разбирания."
„Динамиката в нашия сектор е изключително висока. Трябва да знаем къде ще сме много по-скоро, за да отговаряме на световните тенденции във финансовата индустрия. С тази цел привличаме най-добрите специалисти и развиваме още лидери вътре в компанията, с които да подкрепим стремежа за разширяване на бизнеса.“
Антония Събева, Изпълнителен директор и член на УС на MFG
На предприемаческа енергия и автономност се дължи и успехът на компанията на нови дестинации, включително на зрели и конкурентни пазари като Полша, твърди HR-ът на компанията Петър Ганчев. “Предприемаческата култура е в ДНК-то на групата и се предава във всяко дружество. При нас работят хора, които изповядват този тип мислене. Стратегията ни е да предадем тази култура и на екипите на външните пазари.“
Според Неделчо Спасов, в групата осъзнават, че са много експедитивни, но това е така, защото се налага да развиват двойно по-висока скорост, ако искат да са крачка пред другите във все по-зависимата от технологиите финансова индустрия. Думите му са подкрепени от Антония Събева, изпълнителен директор и член на УС на MFG, според която тези амбиции са свързани с увеличаване на технологичната мощ на компанията и с развитието на още лидери, които да задвижат следващите проекти и пазари.
В момента групата действа в сектора на микрокредитирането на пазарите в Украйна, Македония, Румъния и Полша, а в последните две налага успешно и картовия си бизнес. И отдавна гледа към пазари, несравними по мащаби с досегашните. „Имаме готовност да излезем с бизнеса с домашно кредитиране в Камбоджа и Гана. Това обаче зависи от регистрационни и лицензионни режими, които се бавят“, обяснява Събева. Затова компанията е изследвала присъствие на нов континент и до края на годината предстои старт в Мексико с готов за действие екип. Междувременно се насочва и към други територии, сред които Русия и Хърватия.
Днес екипите на MFG работят по проекти с визията, че финансовите услуги трябва да са „невидими“, по думите на Спасов. „Да се поместват в едно приложение и да удовлетворяват лесно и евтино всекидневни потребности на хората (трансакции, преводи, пазаруване и разплащане) в комбинация с напълно дигитализирани банкови инструменти, включително създаване на депозити, кредитиране и оценка на риска.“
Затова и визията им за бъдещето е свързано с тях. Един от най-новите проекти на MFG e създаването на директна дигитална банка по модела на вече действащи приложения като Revolut и N26. Сред техните предимства са безплатните парични трансфери в различни видове валута и тегления от банкомат в целия свят, като тенденцията е да се предлагат все повече дигитални възможности за цялостно банкиране.
„Не смея да мечтая на глас, но знам, че имаме късмет да действаме в уникален момент, в сектор с огромен потенциал“, казва Василев.
Време за финтех бизнес
7700
служители и сътрудници
НАЧАЛОТО
MFG като финансова група, обединяваща множество от бизнеси, се създава през 2016 г., но първата компания в нея – Easy Asset Management, позната на потребителя като Easy Credit, стартира още през 2005 г. Тя е дело на Неделчо Спасов и Станимир Василев, чието партньорство започва две години по-рано. Тогава те са в началото на трийсетте си – Спасов e част от екипа на Deloitte Bulgaria и прави одит в Райфайзенбанк – банката, в която Василев оглавява търговския отдел.
„През 2003 г. подновихме контакта си и след няколко месеца Станимир ми изпрати екселска таблица, която представляваше нещо като работен модел на кредитна компания“, разказва Спасов. За да стартират, Станимир ипотекира апартамента си, а останалата част от капитала събират чрез заеми от приятели. Отварят първия си офис във Видин през пролетта на 2005 г.
Така Easy Credit се появява по модела на най-голямата британска компания в сферата – International Personal Finance (IPF), както и на създадената в Бангладеш банка за микрокредити Grameen bank. Бизнесът с малки заеми, отпускани и връщани чрез посещение на консултант в дома на клиенти с рисков за банките кредитен профил, не е съвсем нов и за българския пазар, но по думите на Станимир Василев още в първите години те прилагат новаторски за местния бранш решения.
След като отварят първия си офис във Видин с „джобен капитал“, разширяват дейността си чрез банков кредит. Малко по-късно банката им отправя предложение за партньорство с условия, които биха им отнели мажоритарната собственост. „Трябваше или да го приемем, или кредитът ни ставаше незабавно изискуем, но решихме, че няма да останем в тази притискаща ни в ъгъла ситуация“, разказва Неделчо Спасов.
През 2008 г. фондът за рисков капитал на една от най-големите европейски банки (Societe Generale Asset Management) проявява интерес да инвестира в Easy Credit, предлагайки условие на предприемачите за продажба на миноритарен дял. Едва на три години, Easy Credit получава висока оценка и подкрепа за разширение на нови пазари. Спасов и Василев отхвърлят предложението и решават да продължат развитието си със собствени сили.
Въпреки че отказват възможност за мощна финансова подкрепа за разрастване на бизнеса, двамата не се съмняват в избора си да запазят самостоятелност и предпазлив план за развитие. По думите им излизат от кризата по-силни благодарение на екипа си.
Първата експанзия на MFG в чужбина става през 2009 г., когато се взема стратегическо решение за разширение на бизнеса в Украйна, а през 2011 г. - в Румъния. На седмата година от предприемаческия си старт Easy Credit вече има издадени 500 хиляди кредита.
През 2010 г. представители на IPF идват в България за срещи с Василев и Спасов с оферти да купят бизнеса им у нас, които двамата отказват. През 2013 г. те се завръщат като конкурент. Четири години по-късно Easy Credit придобива Provident Financial Bulgaria, по чийто модел e започнала, и така се превръща в една от най-големите компании в небанковия сектор в България.
Галактиката на MFG
специален проект за
MFG
Компанията >>
в темата четете още:
ОСНОВАТЕЛИТЕ >>
МЕНИДЖЪРИТе >>
Компанията >>
ОСНОВАТЕЛИТЕ >>
МЕНИДЖЪРИТе >>
служители и сътрудницив над 450 офиса
офиса
450
над
Мисли глобално, действай локално
General Dynamics не случайно избира швейцарската компания преди няколко години. Създадено през 1950 г. в съседното на Тагервилен градче Кройцлинген на брега на езерото Констанц (Бодензе в Германия) под името MOWAG, дружеството има големи традиции в производството на бронирани машини и от десетилетия работи с швейцарската и други армии. То е придобито от General Dynamics преди 16 години и като част от глобален гигант с почти 40 млрд. долара оборот и над 105 000 служители по целия свят, продължава да се разраства до един от най-големите производители на бронирани бойни машини.
Днес компанията е един от основните двигатели на европейското подразделение на американския гигант, наречено General Dynamics European Land Systems и партньор на много държави от НАТО. Комплексът на GDELS-Mowag (така е пълното наименование на швейцарското дружество) включва няколко сгради в Тагервилен и Кройцлинген, в които работят над 880 души. Тази в Тагервилен е най-модерната, в която се асемблира „перлата в короната“ на компанията - най-новият модел PIRANHA 5, резултат от близо 50-годишно развитие на модела (PIRANHA 1 е първата западна 8х8 колесна машина, а общият брой на произведените машини от фамилията е над 12 хиляди). В другата част на предприятието, разположена в Кройцлинген, се намира развойната инженерна част, производството на компоненти и част от администрацията.
Със своите асемблиращи линии в Тагервилен, включващи сглобяване с роботи, заваряване, боядисване, залепване и други подобни дейности, заводът в голяма степен наподобява класическо автомобилно производство, следващо изключително гъвкави процеси. Но етапите по създаването на една PIRANHA 5 не приличат на конвейерната работа в някой масов автогигант. Те по-скоро наподобяват сглобяването на кола от луксозен бранд, където за персонализацията на всяка машина се отделя изключително много време и всеки елемент е внимателно проверяван. И това не е случайно - всеки клиент има различни изисквания към PIRANHA, като върху първоначалния базов модел могат да се правят различни модификации по системите, оръжията и оборудването в зависимост от нуждите и изискванията за стандартизация на съответната армия или военен съюз.
В момента и двете основни линии в завода са натоварени, като едновременно се изпълняват поръчки за няколко държави. Произвеждат се по две PIRANHA 5 на седмица, но с достигането на пълния капацитет на втората линия бройката им ще нарасне на четири. Един от ключовите клиенти на GDELS-Mowag в момента е Дания, която е поръчала над 300 бройки от PIRANHA 5. Вече се произвеждат и първите машини по договора с Румъния, която в началото на миналата година избра General Dynamics European Land Systems за доставчик на над 220 бройки от най-новия модел на компанията.
Обикновено процесът по подготовката, преговорите и сключването на толкова сложни и скъпи договори за бронирани машини отнема години преди доставката на първото военно оборудване. Според изпълнителния директор на GDELS-Mowag Оливер Дюр именно поръчките за производство на PIRANHA 5, които се изпълняват в момента, позволяват на компанията да е сред най-бързо реагиращите и ефективни на пазара. Така при работа с нови клиенти швейцарската фирма може да предложи изключително благоприятни условия, възползвайки се от икономията от мащаба. Например, въпреки че договорът с Румъния е сключен в началото на 2018 г., първите 36 бронирани машини за румънската армия, сглобени в Тагервилен, вече са готови за приемане на въоръжение. Подобна скорост на изпълнение е невиждана в сектора, допълва Дюр, и е постижима само защото заводът вече работи по контракта с Дания.
“Лимузината” на пехотата
Също така и Дания, и Румъния вече развиват съвместни проекти с GDELS-Mowag за асемблиране, поддръжка и допълнителни дейности по PIRANHA 5 в собствените си държави. Те са част от стратегията на General Dynamics European Land Systems за икономическо сътрудничество и трансфер на технологии към клиентите.
Стратегията включва и партньорство с местни компании както за финалното производство на PIRANHA 5, така и за доставки на компоненти за нуждите на цялата група General Dynamics European Land Systems. В Румъния локален подизпълнител е държавният военен завод Uzina Mecanică București (UMB). В момента тече модернизация на предприятието, както и обучение на първите румънски специалисти в Швейцария. С развитието на проекта поетапно се трансферират технологиите и оборудването за отделните станции от поточната линия. Целта е след време серийното производство на PIRANHA 5 също да може да става там. По принцип Румъния и GDELS поддържат добри отношения от години, тъй като през 2006 г. румънската армия избира компанията за доставка на предишната модификация на бронираните машини - PIRANHA 3.
По същия начин компанията иска да работи и в България при условие, че стане победител в търга за доставка на 150 бронирани машини за пехотата, от които 90 бойни от типа 8х8 и 60 спомагателни. Конкурсът на стойност около 1.464 млрд. лв. все още не е обявен официално, но разговорите по темата между българското Министерство на отбраната и различни потенциални изпълнители текат от месеци.
Според Оливер Дюр предимствата за страната ни покрай въпросния проект ще бъдат много повече от оборудването на армията с модерни натовски машини PIRANHA 5. В GDELS смятат, че ефектите от подобна сделка за цялата българска икономика ще са по-сериозни, тъй като ще допринесат с обмен на технологии, инвестиции и обучение на висококвалифициран персонал. Различните варианти предвиждат сътрудничество и съвместно производство с държавните военно-ремонтни заводи ТЕРЕМ, както и партньорство с местни частни компании, които да доставят компоненти и части за GD. Това ще бъде възможно благодарение на програмата за Глобална мрежа от доставчици на General Dynamics – веднъж квалифицирана и приета за член, дадена компания започва да получава запитвания от всички подразделения на корпорацията по света, като общата стойност на купуваните компоненти и системи от поддоставчици възлиза на над 20 млрд. долара на година. Според Дюр именно трансферът на нови знания и умения ще бъде един от най-големите плюсове от подобно сътрудничество за страната. В GDELS също така планират да си сътрудничат с български университети, за да подобрят учебните им програми и в бъдеще да предлагат потенциално кариерно развитие на студентите - така, както вече прави в Чехия, Австрия, Испания и други. Компанията иска да подпомага и съвместната българо-швейцарска програма за дуално обучение DOMINО.
В търсене на локални партньори
Един от най-сериозните поводи за гордост в GDELS-Mowag е фактът, че компанията проектира всичко по PIRANHA в базата си в Швейцария, макар и съвсем естествено да използва външни доставчици на някои компоненти. В този процес участва инженерен екип от над 140 души, който продължава да се разраства. Сред тях има както механо- и електроинженери, така и програмисти, които разработват софтуера за все по-сложните системи в модерните бронирани машини. В завода в Тагервилен са наети над 240 души. В базата в Кройцлинген, където работят над 540 души, се правят и системи за продукти на General Dynamics - например цялото задвижване на бронираната машина Stryker, използвана от американската армия.
Там има и център за обучение, в който се провеждат стажантски програми с участието на над 50 бъдещи специалисти. Това се прави, тъй като безработицата в региона е много ниска и всичките местни производители се борят да привлекат на работа едни и същи хора. В същото време най-търсени са специалистите с техническо образование, както и IT инженерите.
Развитието на MOWAG през годините и присъединяването му към General Dynamics показва как в кантона Тургау освен отличен шоколад може да се произвеждат и бронирани бойни машини за нуждите на някои от водещите армии в света. Така PIRANHA 5 се оказва крайният резултат от комбинирането на американски инвестиции и швейцарски прецизност и качество.
„Според мен служителите ни са щастливи да работят за компанията, защото виждат крайния резултат от усилията си. Работил съм в други фирми, които произвеждат само даден компонент, но нямат досег с готовия продукт“, обобщава Оливер Дюр.
Най-важното нещо си остават хората
GDELS-Mowag PIRANHA 5
8 м дължина
3.03 м ширина
2.40 м височина
издържа на куршуми
калибър
от 7.62 до 25 мм.
3+8 екипаж
23-33 тона
1000 км. оперативна
дистанция
105 км/ч
максимална скорост
В GDELS смятат, че ефектите от подобна сделка за цялата българска икономика ще са по-сериозни, тъй като ще допринесат с обмен на технологии, инвестиции и обучение на висококвалифициран персонал.
В завода на GDELS-Mowag в Тервинген в момента излизат по две бойни машини PIRANHA на седмица, а скоро този капацитет ще бъде удвоен.
За компанията
Американската General Dynamics Corporation (GD) e сред най-големите глобални компании от отбранителната индустрия и един от основните доставчици на военна техника за американската армия и държавите от НАТО. Групата има няколко основни бизнес подразделения, които произвеждат от бронирани бойни машини, през ядрени подводници до цивилни бизнес самолети. Приходите на компанията за 2018 г. достигнаха 36.2 млрд. долара при нетна печалба 3.34 млрд. долара. GD има производства и представителства в над 70 държави в цял свят. Едно от подразделенията й е General Dynamics European Land Systems, част от която е и GDELS-Mowag. Служителите на GD в цял свят надхвърлят 107 000 души. Групата e създадена през 1952 г. след сливането на няколко компании от отбранителната индустрия. Известна е и като компанията, разработила първия F-16 Fighting Falcon и произвеждала изтребителя от 70-те до 90-те години на ХХ век, когато продава лиценза на Lockheed Martin. Днес произвежда един от най-популярните бизнес самолети - Gulfstream. Групата продължава да се разширява чрез придобивания на различни производители на оръжейна и друга техника по целия свят.
Компанията >>
в темата четете още:
ОСНОВАТЕЛИТЕ >>
МЕНИДЖЪРИТе >>
Компанията >>
мениджмънтът >>
МЕНИДЖЪРИТе >>
GDELS-Mowag PIRANHA 5