Идея и реализация
Текст: Даниел Ненчев
Снимки: Яне Голев
специален проект на
ПИТА:
“Едно от “положителните” неща на пандемията е, че се научихме да живеем тук и сега – така, както повелява философията на йога. Вчера е минало, а какво ни носи утрешният ден никой не знае...” Животът “тук и сега” за Атанасия Желева–Наси на практика означава скоростна реорганизация на бизнес модела, който ръководи, заедно с Нели Насева. За последните четири години тя и екипът отварят четири студиа за йога с една важна цел – да научат хората да се грижат за себе си. Но за тази цел и в новата реалност отварят още едно пространство – дигитално.
“Йога е начин на живот. В зависимост от това кой на какво ниво осъзнатост се намира в дадения момент, възприема йога по различен начин. За всеки е различно. За едни йога е просто спорт, за други е духовно пътешествие, осъзнаване и трансформация, успокояване на ума. Но основното е да присъстваме. Да бъдем осъзнати и да живеем в телата си – тук и сега, в настоящия момент”, продължава Наси. А настоящият момент за нея е свързан с усложнения заради ограничение на груповите занимания на закрито. През декември залите отново са затворени, а в пандемичните месеци функционират с редица наложени ограничения - 1.5 м разстояние между постелките, като така в едно пространство от 100 кв.м не могат да се съберат повече от осем – десет души.
И Наси и Нели решават да се адаптират, като да потърсят нова идея – да започнат да излъчват live-streaming занимания през сайта си, благодарение на който хората участват в съответния клас и следват любимите си инструктори на живо, в момента на самата практика. “В началото, когато започнахме, идеята се възприе отлично”, разказва Наси. Въпреки че хората, които се занимават с йога, знаеха какво означава да бъдеш в зала и че е трудно да се замени енергията, която получаваме в залата, с тази във виртуалното пространство.” Излъчването на живо е възможност за много хора да практикуват, когато по една или друга причина предпочитат да не присъстват физически в залата. Друга част от редовните посетители все още избират да дойдат в пространствата им, когато това беше позволено, тъй̆ като усещането е наистина различно. “И да не пропусна нещо важно – сеща се Наси – има една друга група хора, които избират онлайн класовете, когато пътуват и не искат ангажиментите им да станат причина за прекъсване на практиката им, защото тя е начин да се освободят от стреса, умората и напрежението и така да бъдат по-балансирани, работоспособни и пълноценни в ежедневието.” Всъщност от Yoga Vibe работят по своята онлайн платформа в продължение на година, още преди пандемията. Наси нарича това “късмет”, но най̆-вероятно той е съчетан със съобразителността им по отношение на съвременната дигитална икономика.
След много запитвания Yoga Vibe разработва и т.нар. корпоративна йога. “За всички хора, които са хоум офис, статични или имат физически проблеми, правим специални модули, ориентирани към справянето с болките във всички проблемни зони по тялото.” Корпоративната йога е все по-често предпочитан начин от фирмите да се погрижат за служителите си, осигурявайки им възможност да се раздвижат и премахнат сковаността от седенето пред компютър. Шансът за Yoga Vibe да адаптират и трансформират бързо своите услуги в дигитална среда има траен ефект. Това спасява бизнеса им. И не само – дава възможност на инструкторите да продължат да работят и генерират доходи, а на организацията – да продължи мисията си да помага на много хора чрез йога.
От новата реалност произтича и инициативата на Yoga Vibe от началото на пандемията – през март създават програма от седем броя медитации за онлайн платформата с предоставен безплатен достъп на всички желаещи медици от първа линия в борбата с ковид. Организират и регулярни безплатни терапевтични класове, предназначени за онкоболни, за пациенти с рак на гърдата от фондация “Една от осем”, включват се в кампании като “Предай̆ нататък”. “Правихме дарения в болница "Пирогов" с първите виртуални класове, които създадохме“, допълва Наси.
В кризата се раждат още нови идеи под формата на различни форми на общуване. Освен онлайн платформа екипът на Yoga Vibe започва да създава и подкасти. “Подкастът е споделяне и грижа – обяснява Наси. Опитваме се да създаваме общности, приятелски кръгове както между учители и ученици, така и между самите практикуващи във и извън залите, споделяйки своя опит и знания.” Целта е всеки слушател да се почувства като част от една подкрепяща общност, продължава тя. “Искаме да дадем на всеки възможност да се развива, да споделя личния си опит, за да достигне до повече хора чрез подкастите. Те са подходящи както за хора, които практикуват в студиата, така и за онези, които никога не са ги посещавали.”
Ползвате ли мобилен портфеил?
Да, както и хората от екипа ми – спестява време и е улеснение, всичко е на едно място и е сигурно. В студиата хората също заплащат класове, купуват постелки или пък козметика от нашия бутик чрез смартфона си. Отделно развиваме аюрведични здравословни хранения, астрология – услуги, които също може да бъдат заплатени с мобилен портфеил.
В моменти като сегашния, когато спазваме дистанция или сме ограничени в домовете си, за мен електронните разплащания са огромно улеснение и подпомагат поддържането на бизнесите.
А когато сме навън и пазаруваме например, е много по-безопасно, бързо и удобно.
Какви ползи ви носи употребата му в ежедневието ви?
Андрей Любенов и предизвикателствата – кросфит дистанционно и по-здрави деца
прочетете тук
“Здравей, нова идея, здравей, мобилно плащане“ е специален проект, който ще ви представи човешки истории за успешна промяна към предизвикателствата през 2020 година, които застигнаха всички ни. Кризата дава възможност да намерим в себе си творчески сили и да се адаптираме, да кажем “здравей” на нови възможности и да продължим да създаваме.
Мобилните плащания с дигитален портфейл в смартфона ни са сред големите промени на света и смелите хора, които представяме, са готови за тях.
Вижте всичко за кампанията на Mastercard за мобилните плащания и как може да спечелите
награди тук: mastercard.bg/contactless
“Здравей, нова идея, здравей, мобилно плащане“
Според Наси, когато корона епидемията отмине, много от хората биха се върнали в залата, но със сигурност ще продължат да практикуват и онлайн. „Вярвам, че постепенно светът ще се завърне към нормалния начин на живот, хората ще възобновят пътуванията си не само в работен план, но и като начин да опознаят себе си и света. И защото йога е здраве – за тялото и за съзнанието, редовното практикуване, било то присъствено или онлайн, ще става част от ежедневието на все повече хора.” И допълва: “Тази година е изключително трансформираща както за бизнеса, така и в личен план, във всеки аспект от живота.”
За мен най̆- важното в живота ми е всичко да се прави осъзнато, без взимане на решения „на всяка цена“ и с много любов към нас самите, за да можем да предадем тази любов и на другите. Вярвам, че когато човек е на пътя си, Вселената му помага и каквото и да се случи, то е част от неговия път, от уроците му, и със сигурност е правилно. Да не спираме да се учим и да слушаме какво ни казва животът.
Yoga Vibe – асани в дигитално студио
Платформата стартира през февруари тази година и през март, когато ситуацията в страната изисква социална изолация, те са готови да реагират и да предложат на посетителите си пълноценна алтернатива. В Yoga Vibe Online присъстват над 200 професионално заснети видеа с всякакъв вид насоченост – всички видове йога, медитация, пилатес, мобилност и кондиционни тренировки, подходящи както за начинаещи, така и за напреднали. Платформата е достъпна чрез абонамент, а гледането на класовете е неограничено. От своя страна виртуалните класове са достъпни 24 часа, закупуват се еднократно.
“Със 150 инструктори, които преподават при нас, ние обхващаме всяко понятие, виждане, усещане и чувство за йога”, обяснява Наси. “Горди сме, че бяхме едни от първите в света, които създадоха и въведоха виртуално студио. Когато ни затвориха на 13 март, няколко дни по-късно вече бяхме започнали да излъчваме пълен график с класове от сутрин до вечер.” Тук са и обученията за инструктори, които правят към Yoga Alliance – най̆-голямата сертификационна организация в света. “Успяхме за тези няколко години да поканим в България някои от най̆- добрите йога учители в света като Дилън Уорнър, Адам Хъслър, Мат Джордано, Кристи Кристенсен, Адел Бриджес, Майкъл Джеймс Уонг”, допълва тя.
специален проект на
“Здравей, нова идея, здравей, мобилно плащане“ е специален проект, който ще ви представи човешки истории за успешна промяна към предизвикателствата през 2020 година, които застигнаха всички ни. Кризата дава възможност да намерим в себе си творчески сили и да се адаптираме, да кажем “здравей” на нови възможности и да продължим да създаваме.
Мобилните плащания с дигитален портфейл в смартфона ни са сред големите промени на света и смелите хора, които представяме, са готови за тях.
Вижте всичко за кампанията на Mastercard за мобилните плащания и как може да спечелите
награди тук: mastercard.bg/contactless
“Здравей, нова идея, здравей, мобилно плащане“
Идея и реализация
Текст: Даниел Ненчев
Снимки: Яне Голев
