Много наука в малка капсула
Как се постига най-доброто изпиране до момента в капсулирана форма, или всичко за новите Savex Super Caps
Капсулата на времето се приема като писмо за бъдещето.
Тя представлява запечатана стока или информация, която да помогне на бъдещи археолози, антрополози или историци да добият по-ясна представа за времето, в която тя е била направена. Съдържанието й обикновено се пази в тайна. Макар че хората от хилядолетия запечатват предмети за бъдещите поколения, за първата модерна капсула на времето се приема „Криптата на цивилизацията“, която е запечатана през 1938 г. в университета „Олгетроп“, в Джорджия, САЩ. Тя трябва да бъде отворена през 8113 г.
Но има капсули, които не са за бъдещите поколения, а за настоящото. Те не съдържат в себе си информация, а аромати, съставки и иновативни решения. Такава е капсулата на Savex.
Тя представлява прецизирана комбинация от 25 – 30 съставки, които изпират тъканите в дълбочина, съхраняват дрехите, премахват петната, запазват цвета им и ги ароматизират. И всичко това е събрано в 21 милилитра.
За да достигне капсулата на Savex до потребителите, е изминат дълъг и труден път. R&D and Quality Control дивизията на „Фикосота“ повече от 20 години изследва и внедрява иновативни решения, за да създаде перфектната комбинация от съставки и да покрие найвисоките световни стандарти в производството на перилни препарати.
„Най-голямото предизвикателство за нас е да сме винаги конкурентни на пазара спрямо продуктите, които предлагат мултинационалните играчи с техния огромен ресурс и традиции на пазара“, казва Миглена Банкова, ръководител на дивизията „Проучване, развитие и контрол на качеството“ в отдел Home and Personal Care – продукти грижа за дома и лична хигиена.
В сравнение с Procter & Gamble, Henkel и Unilever „Фикосота“ е млада компания. Но в нея работи екип от 40 души, които са ангажирани с внедряването на иновации, развойна дейност и непрекъснатото подобряване на формулите, опаковките и ароматите. Тяхна отговорност е и стриктното следене на качеството на продукцията на над 200 артикула.
К
Когато разработваме нашите
продукти, правим сравнения с тези
на световните гиганти.
Стремим се да сме много по-добри.
“
“
Иновациите –
планирани и
в движение
Основният приоритет на R&D отдела е да следи в реално време иновациите в бранша. Те идват от всевъзможни посоки – нови продукти, нови патенти и най-вече нови съставки. Иновациите при съставките всъщност са запазена територия за глобалните специализирани фирми: BASF и Clariant са лидер в производството на химични съставки, Novozymes и Dupont – при ензимите, Firmenich, Givoudan, IFF – при ароматите, и пр. „Фикосота“ партнира с тях от години. С някои сътрудничи по проекти за нови съставки още от разработването им, което позволява на българската компания да има предимството и след пускането им на пазара да може бързо да ги внедри в продуктите си.
Иновациите в портфолиото на „Фикосота“ се въвеждат по два основни начина. Има големи планирани обновявания на брандовете, за които движещата сила е маркетингът, а R&D в движение подобрява ефективността на самите формули, следвайки иновациите в индустрията. При големите обновявания (в R&D използват термина „рефреши“*) обаче се работи по-дълго и целенасочено, а и задачата е по-комплексна.
Подобен пример е новият рефреш* на капсулите Savex. Свързан е с преоборудване в производство заради промяната към по-ефективни, но по-малки и екологични капсули.
“Имплементираме няколко различни нови технологии за
по-добро изпиране
и защита
на тъканите плюс капсулиран аромат“
Тайният свят на детергентите
За да се разберат иновациите в детергентите, се налага да се влезе по-навътре в тяхната структура и активните вещества.
За изпирането се грижи т.нар. сърфактантна система, която е сложна комбинация от повърхностно активни вещества (ПАВ). Полимерите пък предотвратяват отлагането на замърсяванията по време на пране, възпрепятстват цветопреноса, осивяването и създават защитен филм върху повърхността на тъканите, което прави последващите изпирания по-лесни и ефективни. Ензимите са специалисти по премахването на петната и позволяват пране с по-малка концентрация активни вещества при по-ниски температури и по-кратки цикли. Това в крайна сметка е по-щадящо за околната среда.
За ароматизирането се грижат парфюмните масла и капсулираните аромати, като последните играят и важна роля за дълготрайността на аромата. Прикрепят се към тъканта по време на прането и след това при носене се разпукват и отделят аромат.
За някои проекти минаваме през над 100 варианта на формулата, докато стигнем до търсения резултат. Това са ежедневни тестове – пране, мерене, тестване, сушене, мерене, корекции, нови формули с малки корекции…
“
“
Модерна лаборатория
Ключовото оръжие и предимство на компанията в конкурентната битка за пазара е нейната R&D лаборатория. В нея се създават, изпитват и развиват уникалните формули за продуктите на „Фикосота“ и се проучват и анализират продуктите на конкурентите.
Лабораторията е на територията на производството в Шумен, което прави връзката „наука – практика“ много пряка. Снабдена е с оборудване за извършване на ключови тестове и изследвания, но такива се правят както с партньори – доставчици на суровини, така и с външни независими лаборатории. От години дружеството си сътрудничи със Софийския университет и Университета в Шумен, където се провеждат специфични изследвания, а над 70% от експертите в отдела са техни възпитаници.
Миглена Банкова,
ръководител на дивизията „Проучване, развитие и контрол на качеството“
в отдел Home and Personal Care – продукти грижа за дома и лична хигиена
Сред двигателите на иновациите са ензимите – като биологичен начин за справяне със замърсяванията. Универсален ензим, който да премахва всички видове петна, няма. Затова и в добрите препарати се влагат комбинации от тях. В препаратите Savex например се ползват до седем различни вида ензими.
Различни полимери предотвратяват преноса на цветове при препаратите за цветни дрехи. Това са “умни” съставки, които се използват в съвсем малки количества, но дават яркост на цвета.
Специален активатор пък извлича кислорода от въздуха и го превръща в активната му форма, така че освен по време на пране и след това, докато дрехата съхне, петната допълнително да се избелват.
Малко известно е, че в оригиналния си вид белите тъкани имат жълтеникав или сивкав оттенък, но производителите на дрехи фабрично ги обработват, за да изглеждат снежнобели. В малка концентрация оптичните избелители в препаратите за светли дрехи Savex поддържат този, който вече е в тъканта, и така тя не губи белотата си с времето.
Тестове, пране, мерене, сушене
Нови технологии
плюс капсулиран аромат
+
Savex със 7 съвета за
перфектно пране
Ако искате да запазите яркостта на цветното ви пране, изберете перилен цикъл с по-ниски температури, както и специализиран препарат за цветни дрехи.
Винаги отделяйте белите и светлите дрехи от цветните и тъмните.
Така яркостта на цветовете и белотата ще се запазят за по-дълго.
В лабораторията за детергенти на „Фикосота“ ключови са тестовете за перилни ефекти. Чрез тях се анализират оптималните концентрации на активните съставки и се сравняват с мостри на преките им конкуренти. За да се ускори този процес, се използва пералня от лабораторен тип – т.нар. ландерометър. Той позволява едновременно да се заредят 18 проби и да се сравняват при абсолютно еднакви условия. След като се отсеят рецептите, вече се преминава към класическите перални. Банкова обяснява, че на финала винаги най-много се доверяват на резултата, получен в тях, защото той е най-близо до реалността и до това, което ще види потребителя.
Интересна е темата за водоразтворимия „филм“, който обвива перилните капсули. Въпросните филми се произвеждат от специализирани компании при стриктно регламенти, а в тях задължително трябва да има горчив агент (bittering), за да може, ако капсулата попадне в устата на дете, да му загорчи и да я изплюе за по-малко от 6 секунди. По същата причина тя не бива да се разтваря порано от 30 секунди след като е поставена във вода. Трябва и да издържа на натиск от мин. 300 нютона (30.5915 кг), ако бъде настъпена. В същото време филмът не трябва да се разтваря, докато капсулите са на рафта, нито с времето да стане водонеразтворим и да полепва по дрехите в пералнята. „Смятамe, че с новите Savex Super Caps успяхме да постигнем най-доброто си изпиране до момента в капсулирана форма“, казва Миглена Банкова.
Кликнете върху номер, за да видите съвет
Специален проект за
Идея и реализация
Миглена Банкова.
Използването на голямото количество перилен препарат не
значи по-чисто пране – напротив, често той се наслага в контейнера
на пералнята или
в тръбите й.
Ако се колебаете какво
е точното количество, което да използвате
при различните пранета, доверете се на Savex Super Caps - капсулите, които премахват всички ваши колебания.
Спалното и друго
бельо изпирайте на
поне 50 градуса,
с препарат, съдържащ активен кислород.
Това е полезно, освен
за унищожаването
на всички микроорганизми,
които живеят по бельото ни, но и за профилактика и дезинфекция на самата пералня.
Първият съвет
изглежда много интуитивен,
но за някои,
по-подредени
хора, се оказва, че не е.
Никога не сгъвайте
дрехите и бельото
това само затруднява изпирането.
Ако не вярвате,
опитайте се следващия
път да изперете на ръка един добре сгънат чаршаф.
Ще си спестите доста неприятни изненади,
ако си създадете
навик да проверявате етикетите на дрехите, преди да ги поставите
в пералната машина. Препоръчителният начин на пране е отбелязан там, и то - не случайно
Винаги ще се намери какво още да искате
да изперете, но не го правете наведнъж.
По същия начин,
както добре сгънатото пране възпрепятства доброто изпиране, същото го прави
и препълнената пералня. Оставете й малко празно пространство, за да изпълни функциите си максимално добре.
За всяка битка трябва добър план. При войната
с устойчивите петна подходете стратегически! Обработете ги предварително,
а за основното пране изберете перилен препарат, който няма да ги остави на мира и след края на програмата.
Припомняме, че Savex Super Caps продължават да атакуват петната и след изпирането, благодарение на специалния си активатор.