Специален проект за
Двигатели
със системно горене
Casestudy
"Body copy for presentations should be no smaller than 24pt. Fringilla, iure pharetra doloremque dui eget minus temporibus volu."
Casestudy
"Body copy for presentations should be no smaller than 24pt. Fringilla, iure pharetra doloremque dui eget minus temporibus volu."
Casestudy
"Body copy for presentations should be no smaller than 24pt. Fringilla, iure pharetra doloremque dui eget minus temporibus volu."
Casestudy
"Body copy for presentations should be no smaller than 24pt. Fringilla, iure pharetra doloremque dui eget minus temporibus volu."
Очаква се по-голямо търсене, отколкото предлагане. Ще има много място за развитие на всички компании в сектора: това е част от прогнозата на Иван Житиянов, изпълнителен директор на Telelink Business Services, за развитието на ИТ пазара и системните интегратори в близките години. Ако може да се идентифицира проблем, той би бил свързан с наличието на по-голям брой смислени проекти, по начин който да гарантира по-голям ефект в страната, както да защити вече направените инвестиции и спази изискванията на ЕС за финансиране.
Как се развиват системните интегратори
Как се развива пазарът за предоставяне
на услуги в сферата на ИТ инфраструктурата и какви са прогнозите за бранша
според изпълнителния и търговски
директор на компанията
Смятам, че в България освен тенденцията за финансиране от страна на ЕС ще настъпи и промяна в дигиталната революция, която ще засегне огромна част от бизнесите през следващите пет до петнайсет години. Фирми като нашата най-вероятно ще променят основният си бизнес фокус свързан с проекти с банки, ютилити компании и правителства. Ще има възможност за развитие в много по-широк кръг от дейности
„
„
„
„
Телелинк България е основана през 2001 г. През първите си четири години, компанията е подизпълнител на водещ мобилен оператор в България – Globul (днес Telenor), по проект за разгръщане на мобилната мрежа. Паралелно с това компанията разширява обхвата на дейността си, като се специализира в IP мрежовите технологии и става партньор на водещите световни производители.
Създава се бизнес звено за системна интеграция и се установява ключово партньорство със Cisco. Това ще проправи пътя за развитието на ключова експертиза в компанията, която води до създаването на устойчиво бизнес предимство, позициониращо компанията като предпочитан ИТ консултант в страната.
2002 г.
Telelink Business Services през годините
2004 г.
В продължение на визията на компанията за растеж и непрекъснато усъвършенстване фокусът е поставен върху управлявани услуги за системите на Cisco. Това води до развитие на задълбочен опит в областта, в резултат на което Telelink Business Services получава от Cisco наградата Solution Innovation Partner Award. Управляваните услуги сега се превръщат в един от най-важните двигатели за бизнеса.
2009 г.
2013 г.
Крайъгълен камък за развитието на системната интеграция. Начело на звеното застава Иван Житиянов. Бележи главоломен растеж, като разширява и портфолиото с ключови партньорства с EMC, Dell, VMware, Microsoft, Veeam, IBM. Формира се нов важен екип, фокусиран върху развитието на услугите и експертизата в областта на информационната сигурност, което се превръща в една от основните области за бъдещо развитие на компанията.
2016 г.
Telelink Business Services отбелязва важен етап, като сключва глобален договор за управлявани услуги в над 30 държави с Lufthansa. А на следващата година се отделя като самостоятелен юридически субект.
2020 г.
Компанията става публична, отбелязвайки значителен момент в зрелостта си и промяна в начина на управление на Telelink Business Services. Това е ясен сигнал за пазара, потенциалните инвеститори, клиенти и партньори, че компанията е достигнала нов етап в развитието си и е готова за експоненциален растеж.
2023 г.
Telelink Business Services обновява визията си. Ръководството гледа на Запад, като се фокусира върху разширяване на дейността в Германия, Великобритания и САЩ с нов имиджна марката.
Интервю с Иван Житиянов,
изпълнителен директор на Telelink Business Services четете тук.
Иво Русев, главен търговски директор на Telelink Business Services, добавя, че частният бизнес в България е изправен пред сериозно предизвикателство. „В последните години се наблюдава значително засилване на инвестициите в публичния сектор. „Голямата разлика между използваните технологии в частния и публичния сектор започва да намалява“, коментира той.
По думите му пазарът изцяло ще се трансформира, което ще доведе и до промяна в компаниите, занимаващи се с ИТ инфраструктура. Дейността ще се концентрира към предоставяне на управлявани услуги и хибридни решения. „Повечето компании ще започнат да изнасят тази дейност и няма да изискват да притежават инфраструктурата както в настоящия момент.“ Ще се премине към т.нар. subscription модел, при който, за да функционира дадена компания, ще има един оперативен разход за ИТ услуги, който е постоянен и непроменлив. Това неизменно ще доведе до промяна на бизнес стратегиите и мисленето на тези организации.“
Пазарът за предоставяне на услуги в сферата на ИТ инфраструктурата е динамичен и силно конкурентен. „Като цяло пазарът е сложен“, обобщава Житиянов. „Нашата компания е една от последните навлезли в него през 2014 г. Преди това фокусът ни беше отправен към телекомите. Малко след навлизането на Huawei и китайските вендори конюнктурата се промени. Нашият съвместен бизнес с телекомите се измени, което доведе и до радикална промяна в стратегията ни. Ориентирахме се към проекти в корпоративния и правителствения сектор, като използвахме експертните си знания свързани с технологичните процеси, контрол на качеството и комплексни изисквания към работата. , разяснява той.
По данни на ежегодното проучване Digitalk 101, провеждано от 1999 г. насам, през 2021 г. най-силният ИТ сектор в България остава софтуерният, чиито приходи възлизат на над 1,79 млрд. лв. Цифрата съответства на 28% от целия технологичен пазар и е с 22,5% повече в сравнение с 2020 г. Системната интеграция отбелязва значително подобрение спрямо 2020 г., генерирайки 23% от общия ИКТ оборот. Търговията на едро с ИКТ продукти е близо 700 милиона лева (13,5% от ИТ приходите, обявени в Digitalk 101), а производството и продажбата на хардуерни решения и офис техника допринасят с още 12,9%. Бизнесът с изнесени ИТ услуги (ITO) генерира около 637 млн. лв.и възлиза на 12% от ИТ пазара.
През 2021 г. с най-голям дял в общите приходи от системна интеграция са услугите с над 29.7%, които имат и най-съществен годишен растеж. Втори е подсекторът на „мрежовите“ проекти с около 26.3%, следван от хардуерните внедрявания с 22%. Първото място в класацията за мрежовия проектен бизнес се заема от лидера CETIN, следван от Telelink Business Services. Проучването посочва, че сред най-важните сектори, подпомогнати чрез държавно и европейско финансиране, е образованието. Проектите в тази сфера, особено свързаните с изграждане на STEM центрове и лаборатории към българските училища, създадоха благоприятни възможности за системните интегратори избрали да се развиват в тази насока.
Избрахме да започнем работа със световно
признати вендори, както и с други партньори активни
на българския пазар. Целта ни беше да допринесем
за едно благоприятно развитие на целия бранш.
За кратък период от три-четири години поехме лидерска позиция на пазара, като успехът на проектите ни се гарантира от умението да предлагаме адекватни и реализуеми решения на технически нужди“, разяснява той.
Киберсигурността
Отново по данни на проучването Digitalk 101 ускореното популяризиране на дигитални услуги, отдалечената работа, дистанционното обучение в комбинация със засилващите се кибератаки стимулират търсенето на реализуеми решения за киберсигурност. Редица фирми създават собствени центрове за управление на киберсигурността (т.нар. SOC), за да могат адекватно да посрещнат нарастващата нужда от сигурни решения.
Според мениджърите на Telelink Business Services пазарът на информационна сигурност има сериозен потенциал. „Ние разглеждаме киберсигурността като една от най-бързо развиващите се технологични групи в момента. Целта ни е тя да генерира минимум 10% от оборота ни“, разказва Русев. Според него конкуренцията в тази сфера идва основно от малки и специализирани фирми на българския пазар, които предоставят типови решения, насочени към отстраняване на определен проблем. „Обикновено те нямат комплексността и умението да изграждат цялостни решения като нас“, твърди търговският директор на Telelink Business Services. „Необходимостта от високотехнологични стратегии в киберсигурността нараства значително, което разбира се влияе и на конкуренцията. Киберинцидентите винаги са представлявали заплаха, особено в публичния сектор. През годините хората просто не им отдаваха необходимото значение“, обобщава Русев.
От Telelink Business Services споделят, че са започнали да работят в сферата на информационната сигурност преди четири години. „Тогава пазарът все още не беше развит, етап който продължи близо две години. Ние инвестирахме много в тази сфера и се опитвахме да отразим значимостта й, обяснява Русев. Според него в момента интереса е насочен към промените, които ще се наложат от навлизането на изкуствения интелект.
Битката за ИТ кадри – колко са важни хората
Постоянният недостиг на кадри е устойчива тенденция през последното десетилетие в технологичната индустрия. Компаниите са принудени да преосмислят подхода си към човешкия ресурс.
„Има много компании на българския пазар, които се опитват да правят т.нар. Body Renting, нещо, което ние не одобряваме. Моделът е следният: наемат се специалисти в определена компания, като след това се продават услугите на друга. Защо се случва това? Защото в Германия и в целия Западен свят, наетите на трудов договор и по някаква причина решат да те съкратят или уволнят, ако си работил една година, трябва да ти платят седем заплати. Ако си работил примерно седем години, вероятно трябва да ти платят 20. Защото там има много сериозен социален фактор“, обяснява Житиянов. И допълва: „Затова се появяват т.нар. контрактори, които дават служители „под наем“. Наемаш там, където най-лесно уволняваш – например в Индия, България и т.н. За нас това е цялостна подмяна на ценностната система и не е предпочитан модел на работа. Ние вярваме в качество и последователност, в двупосочна лоялност.“
През последните години Telelink Business Services развива собствена академия, която позволява на млади хора да се запознаят със сферата на технологичната екосистема. Шестмесечното технологично обучение обхваща широк спектър от технологии, необходими за изграждането на една съвременна ИТ инфраструктура. След успешно приключване на този етап се преминава към практическо обучение като младите таланти и хората, с интерес да променят посоката на кариерното си развитие се пренасочват към действащи проекти в компанията. Финалната стъпка за много от тях е да станат част от екипа на компанията. „Създаваме възможност за всеки млад човек с интерес в сферата да получи практическо и перспективно обучение. За компанията тази инициатива е от изключително значение и със сериозен потенциал“, казва Житиянов.
С поглед към съседните държави
Основният двигател на българската икономика, а и на тези от Балканския регион, са финансовите субсидии, предоставени от Европейския съюз.
По думите на Иво Русев нашият пазар, както и този на Румъния, Албания, Македония, Хърватска, Словения, Сърбия, е значително подпомогнат от европейските инвестиции, което се комбинира със стремежа за развитие на публичната инфраструктура, както и на локалните компании, активни в тази сфера. Telelink Business Services откри офиси в съседни държави, предавайки знанието и опита в локална среда. „Амбицията ни е да експедираме, като това може да се осъществи с навлизането ни на по-големи пазари. Считаме, че услугите, които предлагаме, са търсени поради значителният си експертен потенциал“, обяснява той.
Според Русев повечето български фирми в сектора ще бъдат принудени да се трансформират в международни, ако искат да запазят мястото си на пазара. „Разрастването на Telelink Business Services означава запазване на настоящите ресурси и профилиране в сфери, където предлаганата добавена стойност ще ни позволи да бъдем успешни“, коментира той.
Запознай се с част
от екипа на
Telelink Business Services
Според изпълнителния директор на Telelink Business Services, ИТ компаниите в България рядко инвестират в хора, още по-малко – в мениджмънт. „А още по-рядко – в процеси. За съжаление по-голяма част от конкуренцията в страната е движена от един човек, предприемач, който създава различен профил на компанията. В реалността собственикът заема управленската функция“, споделя той. „Обикновено българският предприемач разчита на себе си, като не се доверява на никого освен на малък брой служители. Инвестициите в качествен мениджмънт липсват изцяло поради разбирането, че са ненужни. Този тип поведение се базира на разбирането, че бизнесът не може да съществува без намесата на собственика. Това е и причината да не се инвестира в инструментариум“, добавя той. Според него е необходимо мащабно мислене, инвестиране в мениджмънт, в хора, в обучение. „Западният пазар е по-конкурентен, по-развит – има възможности да се диференцираш, но трябва да го правиш умно и гъвкаво.“
Плановете за експанзия на Telelink Business Services включват привличане на инженерния елит в региона, като фокусът пада върху Хърватия и Румъния, държавите с най-развит бизнес. В България, Албания и Македония намерението е да се развиват млади кадри посредством третия стълб в стратегията – фирмената академията за обучение.
Окрупняване
на доставчиците
Промяна
на стратегиите
мулти-
национални
компании
по-голяма
Конкуренция
Убеден съм, че ще се наблюдава сериозно окрупняване на доставчиците на ИТ инфраструктура.
Считам, че малките компании, които не следват тенденциите и нямат желание за развитие, ще изгубят своите позиции. Забелязвам как много компании постепенно се обезличават, дори някои от големите на нашия пазар. Те напускат бранша
или се преквалифицират в нишов сектор.
Очаквам големи компании драстично да променят стратегията си поради факта, че дълги години не са го правили. Фирми с голям брой служители, в рамките на 200 – 300 души, могат да вземат решение да намалят човешкия си ресурс именно вследствие на нов бизнес модел.
Съществен брой компании
ще станат мултинационални.
За целта трябва да имат необходимия микс от големи
и нишови знакови проекти,
които са значими и надхвърлят типовите технологични решения.
Необходими са и нови такива, които да водят до растеж.
Конкуренцията
в сферата на киберсигурността съществено ще нарасне,
поради голямата необходимост от такъв тип решения.
Прогноза
Иво Русев, главен търговски директор на Telelink Business Services
за развитие на сектора
Разберете повече за обновяването на бранда тук
„
„
„
„
„Oпростяваме сложното“ е слоганът на българската компания Telelink Business Services. Сега компанията прави още една крачка напред, за да улесни преживяването на бизнес партньорите си в сложния технологичен свят, като се свърже с нови пазари и предприеме визуална промяна. Каква е мотивацията на Telelink да обнови своята визия и лого, какво се случва на пазара на системните интегратори и какви професионалисти придружават компанията в нейния естествен и постоянен път за израстване и промяна, четете в специалния проект на Storio.
Дигиталната революция на TBS
Още за работата “В добра компания”
за когото
да си лидер
е изкуство
Флорин,
който иска да направи България по-добро място за всички
Росен,
или как да успяваш навсякъде и да се учиш непрекъснато
Нелиа,
която управлява процесите и пилотира работата
Дачи,
и поносимата лекота на 700 хиляди ученически раници
Яни,
който не е специалист по нищо, но може да направи всичко
Станислав,
Още за работата
“В добра компания”
за когото
да си лидер
е изкуство
Флорин,
който иска да направи България по-добро място за всички
Росен,
или как да успяваш навсякъде и да се учиш непрекъснато
Нелиа,
която управлява процесите и пилотира работата
Дачи,
и поносимата лекота на 700 хиляди ученически раници
Яни,
който не е специалист по нищо, но може да направи всичко
Станислав,
Отбор Tеlelink: ЕКСПЕРТИТЕ
Визия и лого: OБНОВЯВАНЕТО
Иван Житиянов:
РАЗВИТИЕТО
Kакво се случва: СЕКТОРЪТ
Отбор Telelink: ЕКСПЕРТИТЕ
Визия и лого: OБНОВЯВАНЕТО
Иван Житиянов:
РАЗВИТИЕТО
Kакво се случва: СЕКТОРЪТ
Идея и реализация
Снимки Добрин Кашавелов
Отбор Telelink: ЕКСПЕРТИТЕ
Визия и лого: OБНОВЯВАНЕТО
Иван Житиянов:
РАЗВИТИЕТО
Kакво се случва: СЕКТОРЪТ
Специален проект за
Идея и реализация
Отбор Telelink: ЕКСПЕРТИТЕ
Визия и лого: OБНОВЯВАНЕТО
Иван Житиянов:
РАЗВИТИЕТО
Kакво се случва: СЕКТОРЪТ
„Oпростяваме сложното“ е слоганът на българската компания Telelink Business Services. Сега компанията прави още една крачка напред, за да улесни преживяването на бизнес партньорите си в сложния технологичен свят, като се свърже с нови пазари и предприеме визуална промяна. Каква е мотивацията на Telelink да обнови своята визия и лого, какво се случва на пазара на системните интегратори и какви професионалисти придружават компанията в нейния естествен и постоянен път за израстване и промяна, четете в специалния проект на Storio.
Дигиталната революция на TBS
Специален проект за
