Отговорното инвестиране във взаимни фондове става все по-популярно по света, вече е и в България
Как парите могат да работят за вас и за
по-добро бъдеще
Глобализацията, икономическият бум, военните конфликти и изобщо човешката дейност оставят своя отпечатък върху планетата и нашия живот. Някои негативни ефекти от тях се превръщат в сериозна заплаха за бъдещето ни. И ако някои все още не се усещат пряко от нас, други са все по-видими - изчерпване на природни ресурси, засушаване, природни катаклизми, замърсяване, миграционни процеси. Докато това се случва пред очите ни много хора си мислят, че сме прекалено малки и нямаме власт да променим света. Това обаче е заблуда - промяна има. През последните години се формира цяла култура на потребление, инвестиране и начин на живот, чиято цел е да се ограничат негативните ефекти. Да вземем разумното потребление (Conscious Consumerism), при което хората консумират продукти и услуги на компании, които се отнасят отговорно към околната среда, към служителите си или обществото като цяло. А когато потребяваме не само продуктите и услугите им, но и техни акции, ние правим още една стъпка напред и ставаме отговорни инвеститори.
Отговорното инвестиране е част от засилваща се тенденция в света на финансите. При нея все повече фондове, застрахователни компании и други институции инвестират парите си и тези на своите клиенти само и единствено в ценни книжа на дружества, чиято дейност и политики отговарят на определени критерии.
Това е многостранен процес - в него участват инвеститорите или фондовете, които управляват парите на техните клиенти и ги инвестират в компаниите, които спазват добри и отговорни корпоративни практики. Много важни за насърчаване на отговорното инвестиране са държавните политики и регулации. Като Парижкото споразумение и Европейския съюз, който вече емитира зелени облигации (green bonds), парите от които са насочени към климатични инициативи, енергийния преход и декарбонизацията. Общият обем на издадени устойчиви облигации в Европа е нараснало 18 пъти за последните пет години до 476 млрд. евро към края на 2020 г. Кризата с Ковид-19 обаче ускори тези процеси и за десет месеца през 2021 г. общият им обем надхвърли 700 млрд. евро по данни на Европейската асоциация на управляващите дружества (EFAMA). Сред най-големите емитенти са Европейската инвестиционна банка, Европейската банка за възстановяване и развитие, както и самият Европейски съюз. Набраните средства се разпределят само към проекти, свързани с подобряване на околната среда и чисти индустрии. А сред най-големите купувачи на тези облигации са и взаимните фондове.
"Европейската комисия прие инициатива да започне да инвестира по 1 трилион евро с цел да ускори преминаването към една по-отговорна икономика в ЕС. И фактът, че компаниите могат да се финансират по този начин, без това да се отразява на разходите им, може да има доста ползотворен ефект върху дейността им", казва Марио Панков, Branch Distribution Support Officer в "ОББ Асет мениджмънт".
Санкциите и ограниченията за държави, които са започнали военни конфликти, както наскоро Русия, също може да се приемат като стимул за отговорно инвестиране, тъй като фонд мениджърите все повече избягват да инвестират в книжа от тези локации. Това увеличава цената на тяхното финансиране и изпраща мощен сигнал на пазара за възгледите и предпочитанията на инвеститорите.
Новият тренд
на отговорните
Активите под отговорно управление днес са за близо 38 трилиона долара по данни на агенция Bloomberg. Прогнозите са към 2025 г. те да достигнат 53 трилиона USD, което би било повече от една трета от всички пари, вложени в колективни инвестиционни схеми по света. Европа се счита за основния двигател на този пазар заради по-активното отношение към климатичните промени, но САЩ пък е най-динамичният пазар за развитие на тези фондове.
са свързани с набор от критерии за подбор на компаниите, в чиито ценни книжа се влагат парите. Обикновено управляващите дружества имат собствени критерии, които често са и още по-стриктни. Компаниите, в които те инвестират например трябва да работят с грижа за околната среда, да се отнасят добре към служителите си и да спазват политика на социална отговорност. Не трябва да са от определени сектори, като производство на оръжие, хазартен бизнес и т.н. От инвестициите са изключени компании замърсители, за които има данни, че не спазват законодателството или са свързани с лошо отношение и експлоатация на служители (дори когато говорим за подизпълнители) и нарушения на трудовите права. Важно е компаниите да имат политика на корпоративна социална отговорност и тя да се спазва. Част от тази политика може да са дарения и подкрепа на различни каузи, припознати като полезни за обществото и устойчивото развитие.
Инвестициите на отговорните фондове изключват покупка на ценни книжа и инструменти, емитирани от компании в държави, определени като диктаторски режими. Географски голяма част от инвестициите са в развити икономики, но може да има и от развиващи се, включително от Източна Азия и Тихоокеанския регион.
"Отговорните фондове имат специален филтриращ процес, при който подбират компании, които имат по-различно от конвенционалното разбиране за инвестициите", казва Иван Димитров, главен икономист и портфолио мениджър в "ОББ Асет мениджмънт".
Основните правила, които спазват отговорните фондовете,
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum
Lorem ipsum
dolor consectetur
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
04
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut
Все повече и
по-големи
Branch Distribution Support Officer в "ОББ Асет мениджмънт"
Макар този тип фондове да са сравнително нов продукт на капиталовия пазар, данните показват, че дотук представянето им не е по-лошо от това на традиционните инвестиционни схеми. Да вземем американския индекс MSCI KLD 400 Social. Той включва 400 средни и големи компании, спазващи добри корпоративни практики и социална отговорност. За миналата година индексът е донесъл 32% доходност при почти 27% за S&P500.
В бъдеще време е много вероятно финансовите резултати на отговорните компании, в които са приели SRI, да са по-добри от средните. Каква е причината? От една страна, компания, която спазва законите, отнася се с мисъл към природата, следва добра социална отговорност и се отнася добре към служителите си, има перспектива да се развива в положителна посока. Инвеститорите в такива компании е по-малко вероятно да се сблъскат с прикриване на важна информация, освен това тяхното управление е по-прозрачно, а отношението към малките акционери е много добро. Като се има предвид Зелената сделка на Европа, както и Парижкото споразумение за климата, към което са се присъединили повечето големи икономики, този тип компании си спестяват бъдещи регулаторни разходи, както и евентуални глоби.
Това обяснява и инвеститорския интерес към тях. В края на първото тримесечие на 2021 г., за когато са и последните актуални данни, стойността на инвестициите в отговорни фондове на стария континент е 11 трилиона EUR.
Така, с инвестицията в отговорен фонд, всеки може да стане част от една растяща индустрия и парите му да работят за едно по-добро бъдеще.
А каква е доходността
Европейската комисия прие инициатива да започне да инвестира по 1 трилион евро на година с цел да забърза преминаването към една по-отговорна икономика в ЕС. И фактът, че компаниите могат да се финансират по този начин, без това да се отразява на разходите им, може да има доста ползотворен ефект върху дейността им.
Марио Панков
Когато една компания избира да инвестира в отговорни дейности и практики, това в бъдеще ще се отрази и на нейната печалба. Например, ако иска да е по-енергийно ефективна и инвестира в това, тя ще намали в бъдеще разходите си за електричество.
главен икономист и портфолио
мениджър в
"ОББ Асет мениджмънт"
Иван Димитров
2014
2016
2018
2020
10 730*
12 306
11 045
9 885
мил. евро
мил. евро
мил. евро
мил. евро
Активи на
отговорните фондове
в Европа*
*Спадът се дължи на промяна в ЕС критериите за отговорни инвестиции, които стават по-строги и така отпадат някои фондове, считани преди това за отговорни
Кой държи
отговорните
инвестиции
по света*
САЩ
Дял на инвестициите
по света*
Стандартни
Лесен начин парите ви да отидат за подкрепа на отговорното развитие и в същото време да ви донесат доходност, е инвестицията във фондовете на управляващото дружество KBC Asset Management NV. Те се предлагат онлайн през мобилното банкиране на UBB.bg и в клоновата мрежа на ОББ. Рисковият им профил е различен, затова и изборът им става след изчерпателно събеседване с инвестиционен консултант.
Изборът на инвестиране в отговорни фондове набира все по-голяма популярност, особено сред по-младите хора, които искат парите им да работят едновременно и за по-добро бъдеще, и за тях.
#маркетингово съобщение
Информацията, предоставената в настоящия маркетингов материал, не представлява инвестиционна консултация, съвет, инвестиционно проучване или препоръка за инвестиране. Стойността на дяловете в колективни инвестиционни схеми се променя във времето и може да бъде по-висока или по-ниска от стойността в момента на инвестиране. Затова е препоръчително инвеститорите да се запознаят с проспекта и документа с ключова информация за инвеститорите преди вземане на окончателно инвестиционно решение. Може да намерите тези документи на български и на английски език на интернет страницата на "Кей Би Си Асет мениджмънт Н.В. - КЛОН", България - www.ubbam.bg, и на интернет страницата на дистрибутора ОББ - www.ubb.bg, както и при поискване може да получите хартиено копие безплатно във всички клонове на ОББ в рамките на обичайното им работно време с клиенти. Предлаганите захранващи колективни инвестиционни схеми инвестират постоянно 85 на сто или повече от активите си в дялове на главните колективни инвестиционни схеми. Бъдещите резултати подлежат на данъчно облагане, зависещо от личното положение на всеки инвеститор, и може да се променят за в бъдеще. Резюме на правата като инвеститори е достъпно на следните хипервръзки, на български език: 11074.pdf (https://ubbam.bg/uploads/files/page/11074.pdf) и на английски език: 11365.pdf (https://ubbam.bg/uploads/files/page/11365.pdf). Информираме ви, че "Кей Би Си Асет мениджмънт Н.В." - Белгия, може да вземе решение да прекрати предлагането на фондовете на територията на Република България.
Съдържание за
Идея и реализация
48%
34%
7%
8%
3%
Европа
Канада
Япония
Австралия
48%
34%
7%
8%
3%
64%
36%
Отговорни
64%
36%
*Данни от Global Sustainable Investment Review 2020
Прочетете още
Чуйте още
ПАРИ С БЪДЕЩЕ
КАК ДА БЪДЕМ ОТГОВОРНИ
ИНВЕСТИТОРИ
МИТ ИЛИ ИСТИНА: ТТРЯБВАТ МИ МНОГО ПАРИ ЗА ФИНАНСОВИ ИНВЕСТИЦИИ
X
Можем ли да станем инвеститори с 20 лв. на месец?
Коя е най-подходящата инвестиция за мен?
Какви са тенденциите в инвестирането?
X
