Когато говорим за емисии, свързани с дейността ни, първа стъпка е да дефинираме колко е голяма "градинката, която ще обработваме". Дали имаме предвид само преките емисии - тези, свързани с горивата на собствените превозни средства или генерирани от производствени процеси на компанията? Дали разширяваме обхвата до емисии, свързани с електроенергията, която ползваме, или се опитваме да определим цялостното въздействие от дейността ни - включително емисиите, свързани с продуктите, които купуваме, инвестиции, които правим, транспортиране на продукцията, употреба на крайния продукт…
Законово определените изисквания (Схемата за търговия с емисии) взимат предвид само преките емисии и подходът, който доскоро следваха компаниите, е също с фокус върху преките емисии, но съвременният подход по отношение на управлението на емисиите е да се проследи цялостното въздействие на компанията, от всички възможни източници, свързани с дейността ѝ.
След като сме дефинирали обхвата, започваме да събираме данни - например количество употребени горива, количество употребена енергия, финансови потоци, свързани с купените продукти и услуги. За всеки тип данни се прилагат специфични емисионни фактори ("въглеродна цена" на единица употребен ресурс), които ни дават сравнително точна оценка за общите емисии, свързани с дейността на една компания.
Ако се върнем на примера с градинката – за да обработваме нашата градинка, ни е необходимо гориво за трактора. Изгарянето на това гориво води до емисии. Производството на трактора също е довело до някакви емисии. Опаковката, в която сме опаковали продукта, е генерирала емисии, за да бъде произведена. Транспортирането на готовата продукция от градинката до клиента също е свързано с употреба на горива и съответно емисии.
Хладилникът, в който нашите клиенти си съхраняват нашата продукция, изразходва електроенергия. Отпадъкът, образуван след употреба на нашия продукт, също ще доведе до някакви емисии.
Как се прави инвентаризация на емисиите?
Често не си даваме сметка колко емисии стоят зад едно или друго действие в ежедневието ни, хората не са наясно колко емисии коства производството или употребата на определен продукт. Например средногодишните емисии от горивото за един автомобил са около 2.3 тона, а емисиите, генерирани от двама души, пътуващи до Малдивите, са 3.7 тона. Това означава, че полет за двама до екзотична дестинация генерира с 65% повече емисии от годишната употреба на личен автомобил. Мога да споделя и един любопитен факт: всичките 7.5 милиарда преглеждания на Despacito в Youtube водят до 350 000 тона емисии. Това е повече от електричеството, употребено за една година от държавите Чад, Гвинея, Сомалия, Сиера Леоне и Централноафриканската република, взети заедно. За обикновения потребител емисиите, свързани с даден продукт или услуга, му помагат да избере алтернативата с по-ниско въздействие.
За една компания обаче смисълът от това да изчислява емисиите си е да се съпостави със самата себе си, т.е. дали в момента емисиите ѝ са 100 тона или 1000 тона, не е толкова важно. Важно е да разбере кои са основните източници на емисии, които са довели до тези 100 или 1000 тона, какво може да направи, за да ги намали, включително и чрез съвместна работа с нейните доставчици или клиенти.
Дори и да се окаже, че емисиите ѝ са твърде високи спрямо конкурентите ѝ, важно е да начертае мерки за подобрения - това е ключовото, а не да се отчайва от резултата. Числата и оценката на емисиите често могат да ни изненадат, невинаги е очевидно кой е основният източник на емисиите ни. Добре е да се фокусираме върху онези области, в които мерките ще имат най-голямо въздействие. Не е ефективно да се фокусираме върху опаковката на продукта, ако свързаните с нея емисии са незначителна част от общите ни емисии.
Какво стои зад числата на въглеродните емисии?
Ако доскоро всички дейности, свързани със смекчаване на изменението на климата, бяха по-скоро доброволни, пакетът законодателни промени на ЕС, познат под общото наименование Зелена сделка, на практика ще превърне всички тези инициативи в задължителни. Ние в "Денкщат" не искаме да плашим компаниите с това, което предстои, а по-скоро успяваме да ги преведем по този път, като фокусираме усилията им, така че да се подготвят навреме и да отговорят на очакванията към тях. В крайна сметка искаме това да има ползи и за бизнеса им от чисто оперативен характер - как и какво могат да променят, за да бъдат по-ефективни. По същество това е класическо управление на риска - управлението на темата "климат" в компаниите ще даде отговор и по какъв начин физическите промени в климата биха повлияли на дейността на компанията, а това ще им даде възможност да се адаптират.
Защо има смисъл да се прави въглероден отпечатък от страна на компаниите?
Има утвърдени методологии и стъпки, които се следват, но най-общо се минава през няколко етапа. Първо се започва с инвентаризация на емисиите и определяне на мерки, които биха довели до намаляването им. Анализират се прогнозите за промени в климата и потенциалното въздействие върху дейността на компанията. След това се определят цели – от една страна, спрямо това къде сме сега и какво е реалистично да се постигне, но не само – а и какво казва науката по въпроса, т.нар. научнообосновани цели, които казват много конкретно какъв е темпът, с който трябва да намаля емисиите си всяка компания в зависимост от сектора. На финала се определят сценарии – комбинации от мерки, които водят до икономически оптимално решение, на базата на които се определя стратегията за декарбонизация на фирмата.
Искам да подчертая, че към бизнеса в момента има насочени много изисквания – да намалява емисии, да намалява употребата на пластмасата, да намалява отпадъците и много много други примери. Няма универсално решение, което да реши всички екологични въздействия на една компания. Може да се окаже, че едно решение не е толкова добро по отношение на генерирането на отпадъци, но да е щадящо климата. Например по отношение на климата ще е по-добре краставиците да са отделно фолирани, отколкото да са без индивидуална опаковка, защото опаковката ги запазва по-дълго време и това води до много по-малко хранителни отпадъци. Затова компаниите са изправени пред избор и приоритизиране по отношение на управление на екологичните си въздействия. Няма решения, които да са еднакво добри за всички аспекти от дейността, но има инструменти и методологии, които да помогнат за избора на оптималния подход.
Как се изработва климатична стратегия от бизнеса?
Старши консултант по устойчиво развитие в екипа на denkstatt – най-опитната консултантска компания в България по въпросите за ESG, декарбонизация, доклади и оценки за въздействие, кръгова икономика.
Как ви се струва времето
Петър Сеизов
Специален проект за
Идея и реализация
Да не отказваме децата и чашите от забавно преживяване. Ние не сме пластмасови, а сме изработени от
100% чиста целулоза и можем да бъдем рециклирани или компостирани. Благодарение на нас и останалите съдове и прибори за многократна употреба в асортимента на Kaufland компанията пести 88 тона пластмаса годишно. От началото на 2020 г. в Kaufland не се продават пластмасови съдове и прибори за еднократна употреба – много преди изискванията на европейската регулация.
Сламки
Снимки Минко Минев, стилист Кристина Симидчийска
Спете спокойно, като бебета. Ние не съдържаме микропластмаса, защото такива са рецептурите на всички продукти за грижа за тялото на bevola Baby® От 2013 г. Kaufland работи върху премахването на частиците микропластмаса при производството
на собствените козметични, санитарни и хигиенни марки продукти, както и перилни и почистващи препарати, като ги замества с естествени и устойчиви суровини.
Бебешки продукти
bevola
Аз съм един от героите на Kaufland, част от специалния екип Kuniboo Recycle Heroes, направени за най-малките. Носим символите на природата и помагаме на родителите да обяснят чрез игра важните теми като избягването на отпадъците, рециклирането и опазването на околната среда. Направени сме от 100% рециклиран материал, меки и приятни сме за гушкане.
Новите герои
* Компенсиране
чрез сертифицирани проекти за опазване
на климата.
Каква храна ще консумираме е решение с отношение към околната среда. Производството на животински продукти увеличава вредните парникови газове в атмосфератa, a онези, които се смятат за такива с по-малък въглероден отпечатък, са веган продуктите. Ние сме част собствената климатично неутрална марка на Kaufland K-take it veggie, имаме екологични опаковки и серията ни предлага избор от различни продукти.
K-take-it veggie
продукти
* Компенсиране
чрез сертифицирани проекти за опазване
на климата.
Аз съм част от линията продукти на Kaufland за дома. Произведена съм от пластмаса, която е почистена, раздробена, разтопена и превърната в конци. Преплетените нишки влизат в състава на рециклирания материал, от който се изработват други продукти – кутии за съхранение, продукти за домашни любимци, спортни дрехи. Така помагам и в кухнята, и за климата.
Кухненски помощник
Spice&Soul
Колко стотици малки прозрачни пликчета с плодове и зеленчуци сте занесли вкъщи и после изхвърлили в кошчето? Освен че са много и досадни, те са силно замърсяващи околната среда. Аз съм специалната алтернатива на Kaufland – многократна торбичка, която издържа до 3 килограма плодове и зеленчуци, 100% рециклириеума, прозрачна и лесна за почистване. Перфектна за огромния избор от неопаковани плодове и зеленчуци.
Многократна торбичка
за плодове и зеленчуци
* Компенсиране
чрез сертифицирани проекти за опазване
на климата.
Когато подредите продуктите си на лентата до касата в Kaufland, се протегнете към мен и ме вземете. Когато ги извадите вкъщи, не ме пълнете с боклуци и не ме изхвърляйте веднага. Аз съм издръжлива и мога да бъда рециклирана, но преди всичко да съм ви полезна години наред. Аз съм торба за многократна употреба, състоя се от поне
80% рециклирано фолио от хипермаркета. Неизбежните за производството ми емисии са компенсирани и аз допринасям за защитата на климата и околната среда.
Като ме изберете, и вие ще допринесете за намаляването на пластмасата и опазването на климата. Да се хванем за ръце.
Аз съм неутрална.
Климатично неутрална торба.
Да не отказваме децата и чашите от забавно преживяване. Ние не сме пластмасови, а сме изработени от
100% чиста целулоза и можем да бъдем рециклирани или компостирани. Благодарение на нас и останалите съдове и прибори за многократна употреба в асортимента на Kaufland компанията пести 88 тона пластмаса годишно. От началото на 2020 г. в Kaufland не се продават пластмасови съдове и прибори за еднократна употреба – много преди изискванията на европейската регулация.
Сламки
Снимки Минко Минев,
стилист Кристина Симидчийска
Спете спокойно, като бебета. Ние не съдържаме микропластмаса, защото такива са рецептурите на всички продукти за грижа за тялото на bevola Baby® От 2013 г. Kaufland работи върху премахването на частиците микропластмаса при производството на собствените козметични, санитарни и хигиенни марки продукти, както и перилни и почистващи препарати, като ги замества с естествени и устойчиви суровини.
Бебешки продукти bevola
Аз съм един от героите на Kaufland, част от специалния екип Kuniboo Recycle Heroes, направени за най-малките. Носим символите на природата и помагаме на родителите да обяснят чрез игра важните теми като избягването на отпадъците, рециклирането и опазването на околната среда. Направени сме от 100% рециклиран материал, меки и приятни сме за гушкане.
Новите герои
* Компенсиране чрез сертифицирани проекти за опазване на климата.
Каква храна ще консумираме е решение с отношение към околната среда. Производството на животински продукти увеличава вредните парникови газове в атмосфератa, a онези, които се смятат за такива с по-малък въглероден отпечатък, са веган продуктите. Ние сме част собствената климатично неутрална марка на Kaufland K-take it veggie, имаме екологични опаковки и серията ни предлага избор от различни продукти.
K-take-it veggie продукти
* Компенсиране чрез сертифицирани проекти за опазване на климата.
Аз съм част от линията продукти на Kaufland за дома. Произведена съм от пластмаса, която е почистена, раздробена, разтопена и превърната в конци. Преплетените нишки влизат в състава на рециклирания материал, от който се изработват други продукти – кутии за съхранение, продукти за домашни любимци, спортни дрехи. Така помагам и в кухнята, и за климата.
Кухненски помощник
Spice&Soul
Колко стотици малки прозрачни пликчета с плодове и зеленчуци сте занесли вкъщи и после изхвърлили в кошчето? Освен че са много и досадни, те са силно замърсяващи околната среда. Аз съм специалната алтернатива на Kaufland – многократна торбичка, която издържа до 3 килограма плодове и зеленчуци, 100% рециклириеума, прозрачна и лесна за почистване. Перфектна за огромния избор от неопаковани плодове и зеленчуци.
Многократна торбичка
за плодове и зеленчуци
Когато подредите продуктите си на лентата до касата в Kaufland, се протегнете към мен и ме вземете. Когато ги извадите вкъщи, не ме пълнете с боклуци и не ме изхвърляйте веднага. Аз съм издръжлива и мога да бъда рециклирана, но преди всичко да съм ви полезна години наред. Аз съм торба за многократна употреба, състоя се от поне 80% рециклирано фолио от хипермаркета. Неизбежните за производството ми емисии са компенсирани и аз допринасям за защитата на климата и околната среда. Като ме изберете, и вие ще допринесете за намаляването на пластмасата и опазването на климата. Да се хванем за ръце.
Аз съм неутрална.
Климатично неутрална торба.
* Компенсиране чрез сертифицирани проекти за опазване на климата.
Как ви се струва времето
Петър Сеизов
Старши консултант по устойчиво развитие в екипа
на denkstatt
Когато говорим за емисии, свързани с дейността ни, първа стъпка е да дефинираме колко е голяма "градинката, която ще обработваме". Дали имаме предвид само преките емисии - тези, свързани с горивата на собствените превозни средства или генерирани от производствени процеси на компанията? Дали разширяваме обхвата до емисии, свързани с електроенергията, която ползваме, или се опитваме да определим цялостното въздействие от дейността ни - включително емисиите, свързани с продуктите, които купуваме, инвестиции, които правим, транспортиране на продукцията, употреба на крайния продукт…
Законово определените изисквания (Схемата за търговия с емисии) взимат предвид само преките емисии и подходът, който доскоро следваха компаниите, е също с фокус върху преките емисии, но съвременният подход по отношение на управлението на емисиите е да се проследи цялостното въздействие на компанията, от всички възможни източници, свързани с дейността ѝ.
доц. д-р Лилия Бочева
Недко Недков
Към всички
гледни точки
Специален проект за
Идея и реализация
Специален проект за:
10 факта
за климата
Зеленият пример
Недко Недков
Фотограф
и пътешественик
Петър Сеизов
старши консултант
по устойчиво развитие
в екипа на denkstatt
Томислав Тодоров
Ученик
Росица Телкеджийска
Производител
на био плодове
и зеленчуци
доц. д-р Лилия Бочева
Национален институт
по метеорология
и хидрология
Петър Сеизов
старши консултант
по устойчиво развитие
в екипа на denkstatt
Недко Недков
Фотограф
и пътешественик
Томислав Тодоров
Ученик
Росица Телкеджийска
Производител
на био плодове
и зеленчуци
доц. д-р Лилия Бочева
Национален институт
по метеорология
и хидрология
Недко Недков
Фотограф
и пътешественик
Петър Сеизов
старши консултант
по устойчиво развитие
в екипа на denkstatt
Томислав Тодоров
Ученик
Росица Телкеджийска
Производител
на био плодове
и зеленчуци
доц. д-р Лилия Бочева
Национален институт
по метеорология
и хидрология
доц. д-р Лилия Бочева
Национален институт
по метеорология
и хидрология
Недко Недков
Фотограф
и пътешественик
Петър Сеизов
старши консултант
по устойчиво развитие
в екипа на denkstatt
Томислав Тодоров
Ученик
Росица Телкеджийска
Производител
на био плодове
и зеленчуци
Недко Недков
Фотограф
и пътешественик
Петър Сеизов
старши консултант
по устойчиво развитие
в екипа на denkstatt
Томислав Тодоров
Ученик
Росица Телкеджийска
Производител
на био плодове
и зеленчуци
доц. д-р Лилия Бочева
Национален институт
по метеорология
и хидрология
Специален проект за:
Зеленият пример
10 факта за климата
5 гледни точки